آمار ۵۴.۶ میلیارد دلاری تجارت خارجی کشور در نیمه نخست امسال

رئیس کل گمرک ایران با اعلام اینکه تجارت خارجی کشور در نیمه نخست سال جاری با ۴.۸۴ درصد رشد به حدود ۵۴.۶ میلیارد دلار رسید، گفت: در مدت یاد شده بیش از ۶۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تن انواع کالاهای غیرنفتی به ارزش ۲۴ میلیارد و ۱۴۴ میلیون دلار صادر شده است.

به گزارش شهرپنج محمد رضوانی فر رئیس کل گمرک گفت: در ۶ ماهه نخست امسال ۶۸ میلیون تن کالا به ارزش ۲۴ و یک دهم میلیارد دلار صادر شد که این میزان صادرات از نظر وزنی ۲۹ درصدافزایش و به لحاظ ارزش ۲ و ۶ دهم درصد کاهش در مقایسه با مدت مشابه پارسال نشان می‌دهد.
وی تصریح کرد: در این مدت ۱۷ میلیون و ۶ دهم میلیون تن کالا به ارزش ۳۰ و ۴ دهم میلیارد دلار وارد شد که از نظر ارزش ۱۱ و ۶ دهم درصد افزایش واز لحاظ وزنی ۶ و ۸ دهم درصد در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش داشت.
به گفته وی، مجموع کل تجارت خارجی کشور یعنی کل واردات و صادرات در این مدت (تجارت خارجی بدون نفت) به ۵۴ و ۶ دهم میلیارد دلار با وزن حدود ۸۵ و ۳ دهم میلیون تن رسیده که از نظر ارزش ۵ درصد و از نظر وزنی ۲۴ درصد در مقایسه با مدت مشابه ۱۴۰۱ رشد داشته است. رئیس کل گمرک اضافه کرد: گروه صادرات محصولات پتروشیمی که صادرات گاز را هم شامل می‌شود به ۲۶ و ۸ دهم میلیون تن به ارزش نزدیک به ۱۰ و ۶ دهم میلیارد دلار رسیده است که از نظر وزنی حدود ۲۴ درصد افزایش داشته؛ ولی به علت کاهش قیمت‌های جهانی پتروشیمی، از نظر ارزش شاهد کاهش حدود ۱۴ درصدی در ارزش بوده است.

رضوانی فر افزود: در ۶ ماهه امسال، درباره ۲۵ قلم کالای اساسی در کشور ۱۱ میلیون تن واردات به ارزش ۹ و ۱ دهم میلیارد دلار صورت گرفته؛ که از نظر وزنی ۶۳ درصد و از نظر ارزشی ۳۰ درصد کل واردات کشور را به خودش اختصاص داده است. به گفته رئیس کل گمرک، آرایش شرکای تجاری ایران در این مدت تغییر چندانی نکرده؛ و چین، عراق، امارات، ترکیه و هند بزرگترین بازار‌های صادراتی و بزرگترین مبادی وارداتی هم امارات، چین، ترکیه، آلمان و هند بوده اند. رضوانی فر افزود: در ۶ ماهه نخست امسال، حجم ترانزیت ایران با رسیدن به عدد ۷ و ۷ دهم میلیون تن ۸ و ۲ دهم درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا