روند صعودی قیمت جهانی نفت ادامه یافت

حمله هوایی آمریکا و انگلیس به یمن باعث تغییر مسیر کشتی‌های بیشتری از دریای سرخ شده و قیمت نفت را افزایش داده است.

به گزارش شهرپنج، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال دیروز جمعه با ۸۸ سنت معادل ۱.۱۴ درصد افزایش به ۷۸ دلار و ۲۹ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۶۶ سنت معادل ۰.۹۲ درصد افزایش، ۷۲ دلار و ۶۸ سنت معامله می‌شود.

تحلیلگران و متخصصان صنعت نفت عقیده دارند با وجود اینکه تغییر مسیر کشتی‌ها باعث افزایش هزینه و زمان حمل و نقل نفت شده، عرضه نفت تحت تاثیر قرار نگرفته است.

اما این تحلیلگران عقیده دارند اگر درگیری تا آن سوی شبه جزیره عربستان گسترش پیدا کند، بازارهای نفت عکس‌العمل شدیدتری خواهند داشت.

شرکت‌های کشتیرانی استنابالک، هافنیا و تارم اعلام کرده‌اند حرکت کشتی‌های خود به سمت دریای سرخ را متوقف می‌کنند.

اما مقامات کانال سوئز می‌گویند حمل و نقل در دو سوی این کانال جریان دارد و هیچ گزارشی از توقف کشتیرانی به خاطر تحولات دریای سرخ نرسیده است.

این نگرانی وجود دارد که گسترش جنگ بین رژیم صهیونیستی و حماس تبدیل به یک درگیری وسیع‌تر در خاورمیانه شده و عرضه نفت را مختل کند.

تغییر مسیر کشتی‌ها به سمت آفریقای جنوبی هزینه کشتیرانی و زمان آن را افزایش خواهد داد. دریای سرخ یک آبراه حیاتی بین اروپا و آسیاست و ۱۵ درصد از حمل و نقل کشتیرانی دنیا از طریق آن صورت می‌گیرد.

یمن اعلام کرد همچنان کشتی‌هایی را که به مقصد اسرائیل در حرکت هستند مورد هدف قرار خواهد داد. ایران هشدار داد حمله به یمن باعث ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه خواهد شد.

از طرف دیگر، گزارش افزایش خرید نفت خام چین در ۲۰۲۳ علی رغم مشکلات اقتصادی در بزرگ‌ترین مصرف کننده انرژی دنیا، از قیمت نفت حمایت کرده است.

در آمریکا تعداد چاه‌های فعال نفت که اولین نشانه تولید این کشور در آینده هستند دو حلقه پایین آمده و به ۴۹۹ رسیده است.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا