سرمایه‌گذاری باشگاه تراکتور در یک معدن مس

با امضای قرارداد مشارکت بین گروه سرمایه‌گذاری مالک باشگاه تراکتور در یک شرکت معدنی واقع در منطقه مرند از توابع استان آذربایجان شرقی، باشگاه تراکتور سهامدار این شرکت و صاحب معدن مس شد.

به گزارش شهرپنج، محمدرضا زنوزی مطلق، مالک باشگاه تراکتور و گروه توسعه سرمایه گذاری دریک در آیین امضای این قرارداد همکاری که ۶۵ درصد آن به این گروه واگذار شده است، با بیان این‌که شرکت‌های مختلف گروه سرمایه گذاری دریک در این همکاری حضور دارند، گفت: برای اولین بار باشگاه فرهنگی ورزشی اقتصادی تراکتور هم سهامدار است و هفت درصد سهم دارد که باعث می‌شود، مردم بیشتر پیگیر وضعیت این معدن باشند.

وی با بیان این‌که پیشنهاد سهامداری باشگاه تراکتور در معدن توسط خانم پاشایی، نماینده مردم مرند و جلفا داده شد، اظهار کرد: بر اساس قوانین فیفا، یک باشگاه نمی‌تواند بیش از حدود ۱۰ یا ۲۰ درصد سهامدار یک شرکت باشد. بنابراین مقرر شده تا سهم تراکتور هفت درصد باشد که البته شاید امروز کفاف ندهد ولی در آینده با راه اندازی کامل معادن قطعا بهتر خواهد شد. قصد داریم که چند معدن دیگر را هم به تراکتور واگذار کنیم تا وضعیت را در کوتاه مدت ساپورت کند.

وی افزود: هوادان دنبال این بودند که مس سونگون، تراکتور را بخرد ولی الان خود تراکتور، معدنی مثل مس سونگون خریده است که فواید آن را در آینده خواهند دید. طبق قولی که داده بودم هواداران باید از منافع تراکتور بهره مند شوند، مقرر شده تا با ثبت یک شرکت سرمایه گذاری، هواداران را در آن سهامدار کنیم و مردم از منافع آن بهره ببرند.

سونگون امکان حمایت تراکتور را ندارد

وی با بیان این‌که سهامدار کردن باشگاه باعث ایجاد درآمد پایدار برای آن می‌شود، اظهار کرد: به دنبال ایجاد درآمد پایدار برای باشگاه هستیم تا دغدغه هوادان عزیز از این‌که پول تزریق می‌شود یا نه و یا این‌که زنوزی پول می‌دهد یا نه‌ نداشته باشند. مردم می‌خواستند تراکتور به مس سونگون برود چون این شرکت را شبه دولتی می‌دانند و خیالشان راحت می‌شود که پول به صورت مستمر به باشگاه تزریق خواهد شد، در صورتی که اکنون سونگون در هزینه باشگاهداری‌های خود مانده است. سهامدارانش کل ایران هستند و آن‌ها نیز فشار می‌آورند که چرا برای فوتبال هزینه می‌کند بنابراین امکان حمایت تیم را ندارد.

زنوزی تاکید کرد: به دنبال شرکت‌های دیگر برای واگذاری به باشگاه هستیم و طی دو سال آینده کاری می‌کنیم تا تراکتور نیازی به پول دیگران نداشته باشد و از درآمد سهامش، بتواند هزینه‌هایش را پرداخت کند.

وی با بیان این‌که در حال انجام یکسری کارهای زیرساختی برای تراکتور هستیم، گفت: فعلا بورسی کردن باشگاه را متوقف کردیم زیرا نخست باید تولید پول و ثروت را برای باشگاه انجام دهیم تا مخارجش را بتواند خودش تامین کند. اپلیکیشن باشگاه هم در حال راه اندازی است و طی دو سه ماه آینده به روی کار می‌آید و فاز اول آن بلیط فروشی قطار، هواپیما و … خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به قرارداد همکاری با این شرکت معدنی، افزود: متولد تبریز هستم ولی بنده و خانواده‌ام، ارادت و تعصب خاصی به منطقه زنوز داریم و همواره به دنبال ادا کردن دین خود به منطقه زنوز بودم و حتی دوبار جهت سرمایه گذاری در این منطقه اقدام کردم ولی به دلایلی انجام نشد. این بار اما با مشورت هیات مدیره گروه سرمایه گذاری تصمیم گرفتیم سرمایه گذاری را انجام دهیم و امروز نیز قرارداد یکی از آن‌ها امضا می‌شود. امیدواریم کارهای اساسی را سریعتر در منطقه شروع کرده و کارخانه را احداث کنیم. هتل پنج ستاره نیز در زنوز در دست تکمیل است.

مالک باشگاه تراکتور در خصوص مزیت‌های این سرمایه گذاری، تشریح کرد: اشتغالزایی بسیار خوبی برای جوانان شهرستان‌های مرند و جلفا و به خصوص شهر زنوز و روستاهای اطراف خواهد داشت و یکسری برنامه‌های توسعه‌ای دیگر مثل بحث گردشگری و چند صنعت دیگر در منطقه را مدنظر داریم.

اجرای فاز نخست کارخانه کنسانتره مس با ۴۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری

وی در خصوص فعالیت‌های آتی این شرکت معدنی که در دست بررسی برای بورسی شدن است، گفت: ظرف سه یا چهار ماه آینده، فاز اول آن اجرایی شده و کارخانه کنسانتره با سرمایه گذاری حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان شروع به احداث می‌شود. بلافاصله فازهای دوم و سوم نیز آغاز شده و طی ۳ تا ۵ سال آینده، اتفاقات مهمی در این معدن حتی در حد معدن مس سونگون سونگون خواهد افتاد. این شرکت صاحب سه معدن در منطقه بوده و هر یک پتانسیل خوبی بر اساس کارشناسی‌ها دارند.

وی با بیان این‌که اکتشافات جدیدی در راه است، افزود: در فاز اول به صورت مستقیم تعداد ۶۰۰ نفر اشتغالزایی و به صورت غیرمستقیم شاید به تعداد ۳۰۰۰ نفر خواهد داشت و قول می‌دهم که سعی کنیم شهرستان مرند را به یک منطقه مهاجر پذیر تبدیل کنیم؛ این پروژه باعث اصلاح راه‌های منطقه نیز خواهد شد.

دلی برای تراکتور هزینه می‌کنم

زنوزی تاکید کرد: از نظر قانونی هیچ وظیفه‌ای برای هزینه‌های مشارکت اجتماعی نداریم ولی از نظر دلی و وجدانی این وظیفه را بر خود احساس می‌کنیم که یکسری هزینه‌های اجتماعی از جمله در حوزه ورزش و فوتبال انجام دهیم و این امر نیز هیچ منتی ندارد و فقط نسبت به این مرز و بوم و خاک و منطقه‌ای که در آن بنده زنوزی شده‌ام، هزینه اجتماعی پرداخت می‌کنم. سالی حدود ۵۰۰ میلیارد تومان برای تراکتور هزینه می‌کنیم و کسی هم مجبور به این کارمان نکرده است.

وی در خصوص نگرانی هواداران از وضعیت تیم، تشریح کرد: سال قبل تا جایی که توانستیم تیم را تقویت کردیم و نتیجه خوب گرفتیم. امسال نسبت به سال قبل تیم دیگری داریم که تقریبا ۹۰ درصد آن تغییر یافته است. به جز دو سه بازی اول که بخاطر ناهماهنگی بازیکنان و مشکلات دیگر، تیم نتیجه نگرفت، یک مساوی داریم و دو سه باخت بد داشتیم که باید قبول کنیم. حداقل می‌توانستیم مساوی را بگیریم. این باخت‌ها باعث شد تا تیم عقب بیفتد ولی الان رتبه خوبی داریم. باشگاه در تلاش است تا بر اساس نظر مربی، بازیکن خارجی دیگری در یک پست خاص بگیرد.

جذب بازیکن در حال انجام است

وی گفت: چند گزینه خوب داشتیم ولی هر یک مشکلی دارند مثلا یکی مصدومیت دارد و یا دیگری باشگاهش نمی‌دهد ولی جذب بازیکن در حال انجام است.

زنوزی اظهار کرد: تراکتور در ۲۵ سال گذشته به کل شهرهای ایران یاد داده که از پشتیبانی و هواداری تیم‌های تهرانی بیرون بیایید و تیم شهر خودتان را تشویق و حمایت کنید. این فرهنگ را باشگاه بزرگ تراکتور در کشور ایجاد کرده است.

مالک باشگاه تراکتور در خصوص وضعیت تیم رخش خودرو نیز گفت: این تیم را عمدا به لیگ سه بردیم زیرا اولا نمی‌خواهیم در لیگ برتر رقیب برای تراکتور بسازیم دوما از نظر قوانین، کار شدنی نیست. حتی قانون اجازه نمی‌دهد که در لیگ حضور داشته باشد. تیم دوم باید در لیگ دو و یا سه باشد.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا