تا پایان سال؛ ۹۰ درصد پساب تولیدی تصفیه خانه‌های تهران به شهرداری واگذار می‌شود

سید مرتضی احتشامی در گفت و گو با “شهر پنج”، با اشاره به تفاهم‌نامه جامع سازوکار تامین پایدار آب فضای سبز تهران میان وزارت نیرو و شهرداری تهران اظهار اشت :حدود ۱۷ میلیون متر مکعب فاضلاب در سال توسط تصفیه خانه های فاضلاب محلی شهر تهران تولید می شود.

وی با بیان اینکه این واگذاری علاوه بر جبران مخاطرات ناشی از کاهش بارندگی، اثر بسیار زیادی در حفاظت از ذخایر آب زیرزمینی دارد افزود: در گام نخست برای فروش این حجم از پساب، براساس موافقت نامه برای آبیاری فضای سبز و جنگل کاری درون شهری و بیرون شهری در اختیار شهرداری قرارمی گیرد.

احتشامی مراحل واگذاری پساب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب به شهرداری را بر اساس مدل‌های اقتصادی و مالی خواند و گفت: در حال حاضر پساب تصفیه خانه فاضلاب شهرک غرب به شهرداری منطقه ۲ و بخشی نیز به برج میلاد تحویل داده می شود.

معاون بهره برداری شرکت فاضلاب تهران ادامه داد: برای فروش پساب سایر تصفیه خانه های محلی از جمله تصفیه خانه اکباتان به شهرداری مناطق ۵و۹ نیز مذاکراتی صورت گرفته و خط انتقال پساب توسط شهرداری در دست احداث است.

وی با اشاره به عملیاتی شدن کامل تعرفه پساب بیان داشت: امکان جایگزینی دست‌کم ۴۰ میلیون متر مکعب از رواناب‌ها و آب‌های سطحی با استفاده از پساب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب محقق خواهد شد.

به گفته وی برای فروش پساب تصفیه خانه های فاضلاب زرگنده و قیطریه با شهرداری منطقه سه و پساب تصفیه خانه های فاضلاب محلاتی برای انتقال به جنگل کاری کمربند سبز شمال تهران و تصفیه خانه صاحبقرانیه با شهرداری منطقه یک، مذاکره می شود.

تصفیه خانه های فاضلاب محلی شهر تهران به تعداد ۶ واحد؛ در منطقه غرب تهران تصفیه خانه های شهرک اکباتان و شهرک غرب و در منطقه شمال و شمال شرقی تصفیه خانه های فاضلاب زرگنده، قیطریه، محلاتی و صاحبقرانیه قرار دارند و در مجموع با ظرفیت تصفیه بیش از ۴۲ هزار متر مکعب در شبانه روز، جمعیتی معادل ۳۲۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار می دهند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا