اسلامی: بنا داریم به هیاهوهای هسته‌ای پایان دهیم/ نباید گفتگوهای‌مان با آژانس را محرمانه کنیم

به گزارش پایگاه خبری “شهر پنج”، محمد اسلامی با حضور در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما افزود: فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای با منع گسترش سلاح‌های هسته ای، جزو مواردی است که تعهد مشترک کشورهاست و در قالب ضوابط و مقررات آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای بر قرار شده است و دولت‌ها به آن متعهد هستند.
وی ادامه داد: مجلس کشور ما در پیش و پس از انقلاب، مصوباتی درباره معاهدات بین المللی دارد و مکلف به رعایت این ضوابط هسته‌ای هستیم.
اسلامی گفت: دشمنان کشور، وظایف واضحی را که در قانون و اساسنامه آژانس نوشته شده است در این حدود ۴۷ سال برای ایران اجرا نکردند و یا خیلی ضعیف و به ندرت و بسیار گزینشی اجرا کردند.
معاون رئیس جمهور ادامه داد: نکته کلیدی این است که اکنون راس هرم قدرت، دستیابی به فناوری‌های پیشرفته است و فناوری هسته‌ای از نظر نقشی که در رفاه عمومی و اقتصاد و سلامت جامعه دارد، یکی از تعیین کننده‌ترین ها، تسهیل گر و شتاب دهنده پیشرفت در دیگر زمینه هاست.
اسلامی با بیان اینکه دشمنان این نکته کلیدی را برای ما ممنوع کردند و تحصیل دانشجویان ایرانی را در این رشته‌ها محدود می‌کنند، افزود: حوزه‌های فضایی، هسته ای، آی تی و فناوری‌های ”نانو“ و ”بیو“ جزء موارد بالای سطح قدرت تعریف شده است و زائیده این قدرت علمی و فناوری، قدرت اقتصادی و نظامی است که می‌تواند پیشرفت را تسهیل کند و پشتوانه آن شود و قدرت ساز ملت هاست، اما استکبار جهانی بر آن چنبره زده است و به هیچ وجه علاقه‌مند نیست در کشوری مانند ایران، این فرصت‌ها به وجود بیاید و نیروهای برجسته علمی و جوانان کشورمان، فرصت شغلی در این محدوده بی انتهای فناوری داشته باشند و فعالیت کنند بنابراین عرصه را هر روز تنگ‌تر می‌کنند.
وی با اشاره به اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: براساس این اساسنامه، آژانس باید کشورها را برای اهداف صلح آمیز انرژی اتمی تشویق، پشتبانی و کمک کند تا بتوانند به انرژی صلح آمیز هسته‌ای دست یابند.
رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: متاسفانه به دلایل متعدد و برای اینکه آن‌ها برتری را فقط برای خود می‌دانند، محیط علم و فناوری را منحصر کردند و برای ما سخت گیری می‌کنند و هزینه‌های ما را افزایش می‌دهند.
اسلامی افزود: بنابراین راهی که انتخاب شده، بسیار واضح و روشن است و جمهوری اسلامی ایران، برای اهداف صلح آمیز خود در انرژی هسته ای، گام برداشته است.
وی به شهدای هسته‌ای و تلاش دست اندرکاران حوزه هسته‌ای در کشورمان اشاره و اضافه کرد: با تحقیق، توسعه و کار طاقت فرسای جوانان کشورمان، با وجود مزاحمت‌ها و دشمنی ها، توانستیم به فناوری هسته‌ای دست یابیم.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه برنامه تولید ۱۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای به سازمان انرژی اتمی ابلاغ شده است، گفت: تاثیرات انرژی هسته‌ای و استفاده از فناوری‌های مربوط، در زندگی مردم ما از جمله در حوزه‌های کشاورزی، دارویی و آب و خاک، بسیار وسیع است.
اسلامی در پاسخ به این پرسش که آورده انرژی با وجود هزینه‌های مادی، تحریم‌ها و شهدای هسته ای، برای کشورمان و برای سفره مردم چه بوده است؟ افزود: برنامه‌ها و کارکردهای انرژی اتمی در چهار محور قابل بیان است و از روز نخست تا کنون این چهار محور در دستور کار سازمان انرژی اتمی بوده است؛ یکی اینکه بتواند سوخت هسته‌ای را تولید کند، یعنی بتواند از معادن، اورانیوم را استخراج و فرآوری کند و در فرآیندهای خود به سوخت تبدیل کند و آن سوخت را بتواند در راکتورهای مختلف برای کاربردهای پژوهشی و تولید برق استفاده کند.
وی ادامه داد: محور دیگر، توسعه کاربرد پرتوهاست که خروجی آن رادیوداروها بوده است و اکنون در این باره، سازمان انرژی اتمی تقریباً همه سیستم پزشکی را در بخش سلامت پشتیبانی و رادیوداروهای آن‌ها را تامین می‌کند.
اسلامی اضافه کرد: در گام‌های پیشرفته تر، سرمایه گذاری‌هایی است که می‌تواند در بخش کشاورزی، محیط زیست، مباحث مربوط به حوزه آب و انرژی و آب و خاک و سلامت غذا از انرژی هسته‌ای استفاده شود، بنابراین تاثیرات آن در زندگی مردم ما بسیار وسیع است.
وی افزود: محور چهارم هم تحقیق و توسعه است که دستیابی به فناوری‌های برتر در این حوزه را هدف قرار داده است و از سوی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی با حمایت و پشتیبانی سازمان انرژی اتمی انجام می‌شود که هم تربیت نیروی انسانی در آن انجام می‌شود و هم تولید علم و فناوری را در پرتو این فرآیندهای آموزشی و پژوهشی به دنبال دارد و پیشران است.
رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین نیازهای کشور در بحث انرژی هسته ای، برق بوده است، گفت: بر اساس قرارداد پیش از انقلاب با آلمانی ها، قرار بود در بوشهر برای دو هزار و ۶۰۰ مگاوات و در دارخوئین در خوزستان، ۹۰۰ مگاوات برق هسته‌ای سرمایه گذاری شود، اما همکاری لازم را در این زمینه نکردند.
وی ادامه داد: آلمانی‌ها بیش از ۸۰ درصد پول طرح‌ها را گرفته بودند، اما نیمه تمام رها کردند و پول‌های گرفته شده را به ایران برنگرداندند و موجب شد این طرح‌ها بیش از ۲۰ سال، متوقف شود؛ سپس با قراردادی که با روسیه بسته شد این طرح توانست در سال ۱۳۹۴ به پایان برسد و برق هسته‌ای تولید شود.
اسلامی با بیان اینکه ساخت دو نیروگاه جدید در قرارداد با روسیه، آغاز شده است که هر کدام حدود هزار مگاوات برق تولید خواهند کرد، افزود: این طرح به دلایل گوناگون از زمان بندی مقرر، حدود ۷۰ درصد عقب ماندگی دارد.
وی ادامه داد: بر اساس تدابیر دولت و تاکیدات رئیس جمهور و رایزنی‌های انجام شده و مذاکرات با شرکت مربوط در روسیه، برنامه ریزی کردیم تا این تاخیرها ادامه نداشته باشد و بتوانیم بخشی از عقب ماندگی را جبران کنیم و منابع لازم را تامین و تخصیص دهیم.
اسلامی اضافه کرد: بر اساس هدف گذاری‌ها و ابلاغ رهبر معظم انقلاب اسلامی، تولید ۱۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای به سازمان انرژی اتمی ابلاغ شده است، بنابراین تلاش می‌کنیم این هدف گذاری را به اقدام عملی تبدیل کنیم و با استفاده از همه فرصت‌ها بتوانیم با فعال کردن ظرفیت‌های ساخت داخل و توان دانشی سازمان انرژی اتمی و شرکت‌های دانش بینان، بتوانیم گام بزرگی رو به جلو برداریم و تولید برق هسته‌ای را به حداکثر برسانیم.
وی با بیان اینکه این برنامه ۱۰ هزار مگاواتی حدود ۱۵ ساله است، ادامه داد: قرارداد زمان بندی تولید دو هزار مگاوات، ۸ ساله بود و تلاش می‌کنیم از این ۸ سال بیشتر نشود.
معاون رئیس جمهور افزود: با تمهیدات و برنامه ریزی انجام شده امیدواریم تعهدات مالی را تامین کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در زمینه آب شیرین کن‌ها هم در بوشهر، متعهد شدیم ۷۰ هزار متر مکعب را سرمایه گذاری کنیم و آب را برای استان بوشهر استفاده کنیم و قرار شد با وزیر نیرو، مذاکره و تفاهم نامه امضاء کنیم و قول دادیم این طرح را در مدت دو سال انجام دهیم.
اسلامی با اشاره به اینکه با توجه به شرایط خشکسالی کشور، استفاده از آب دریا، اجتناب ناپذیر است، افزود: متاسفانه در سیاست‌های تامین آب از روز نخست به دریا توجه نکردیم، اما همه کشورهای حاشیه دریا، بیشترین برداشت را از آب دریا می‌کنند.
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه انرژی هسته‌ای برای تولید برق پاک و پایدار و قابل اعتماد است، گفت: نیروگاه اتمی بوشهر، پیوسته هزار مگاوات برق تولید می‌کند و اکنون دوره تعطیلی نیروگاه بوشهر برای تعمیرات سالانه است که دوره ۹۰ روزه است و از ۱۰ مهر آغاز شد وتا ۱۰ دی ادامه دارد.
اسلامی با تاکید بر اینکه باید بتوانیم قدرت طراحی و مهندسی را ایجاد کنیم، افزود: صنعتی شدن و عبور از فاز تحقیقات در ماموریت‌های سازمان انرژی اتمی، کلیدی‌ترین اقدام و وظیفه ماست که سازمان انرژی اتمی را به سمت صنعتی شدن ببریم.
وی درباره سفرش به روسیه نیز گفت: شرکت روس اتم، یکی از معتبرترین شرکت‌های اتمی جهان است و در کشورهای مختلف فعالیت می‌کند؛ لازم بود برای تقویت روابط با این شرکت، مذاکره کنیم و تفاهم خوبی کردیم تا طرح‌ها را با سرعت بیشتری، پیش ببریم و بر روی کلیات الگوهای تامین مالی، توافق کردیم تا طرح را در زمان مقرر، افتتاح کنیم.
معاون رییس جمهور ادامه داد: برای صدور گواهینامه سوخت تولیدی کشورمان برای استفاده در راکتورها مذاکره کردیم تا بتوانیم از این سوخت‌های معتبر در محل‌های هدف به ویژه در بخش نیروگاهی استفاده کنیم.
وی درباره روابط سازمان انرژی اتمی کشورمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی هم گفت: دشمنان به آژانس بسیار فشار می‌آورند و منافقین مزدور با گستردگی تلاش هایشان به همراه صهیونیست ها، مرتب تغذیه اطلاعات فریب دهنده با آژانس، انجام می‌دهند و همواره آژانس را علیه کشور ما تحریک و برای او اطلاعات تولید می‌کنند و آژانس آن را بررسی می‌کند و ما مرتب پاسخ می‌دهیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: از آژانس خواستیم برای مسائل سیاسی و نفوذ این سیستم‌های مخرب صهیونیستی و جریان ضد انقلاب، حد توقفی را تعریف کند، زیرا این شیوه قابل ادامه نیست، اما آن‌ها پاسخی ندادند.
اسلامی اضافه کرد: به آژانس گفتیم همه فعالیت‌های ما طبق پادمان انجام می‌شود و آنچه که در قانون آمده برای ما ملاک است و فراتر از آن را بر نمی‌تابیم و اجازه جوسازی نمی‌دهیم.
وی با بیان اینکه تعاملات بیشتر لازم است، گفت: باید انرژی و وقت بیشتری را صرف کنیم و با آژانس بین المللی انرژی اتمی، رفت و آمد بیشتری داشته باشیم و گفتگوهای خود با آن‌ها را محرمانه نکنیم و این گفتگوها را در سایت آژانس قرار دهیم تا همه کشورها بخوانند، زیرا زمانی که به نامه آژانس پاسخ محرمانه می‌دهیم منتشر نمی‌شود و آن‌ها جوسازی می‌کنند.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: تلاش کردیم مواضع، رویکردها و سیاست جمهوری اسلامی ایران را برای دنیا بیان کنیم و به آژانس به طور شفاف اعلام کردیم که رفتار گزینشی آن‌ها را نمی‌پسندیم و باید مسیر نفوذ سیاسی را سد کنند و ملاک و معیار ما، قانون و پادمان و ان پی تی است که به آن متعهد هستیم و نتیجه موثر این اقدامات ما این بود که علیه ما قطعنامه صادر نشد.
اسلامی افزود: نکته حائز اهمیت در مورد دوربین‌های برجامی و قانون اقدام متقابل، این بود که اعتماد آژانس بین المللی انرژی اتمی را همواره پابرجا نگه داریم تا اطمینان داشته باشد انحراف نداریم و در ملاقات و سفر تلاش کردیم این موضوع را تبیین کنیم و این اعتماد، ایجاد شد.
معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه نفوذهای سنگینی در سازمان‌های بین المللی وجود دارد، گفت: بسیاری از کشورهای مستقل نیز شاکی نفوذ کشورهای استکباری در این سازمان‌ها و محافل بین المللی هستند.
اسلامی افزود: باید بتوانیم مسائل خود را در چارچوب قانونی و در حیطه وظایف آژانس پیگیری و تلاش کنیم از این طریق با جریان نفوذ و مخرب، مقابله کنیم.
وی درباره “پی ام دی” و بسته شدن پرونده آن گفت: طرح دوباره این پرونده، لازمه حیات شرارت آن‌ها علیه ایران است؛ آقای گروسی انتظار دارد که ما کمک کنیم او این ابهامات طرح شده از سوی دشمنان علیه کشورمان را برطرف کند؛ ما با ادبیات او و ساز و کار آژانس، پاسخ دادیم و بیانیه تهران در این راستا بود.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: ما به دو بخش از بیانیه تهران عمل کردیم و اکنون نوبت بخش سوم است تا آقای گروسی را به ایران دعوت کنیم و از آن جایی که دولت جدید در ایران تشکیل شده است با رئیس جمهور و وزیر خارجه کشورمان ملاقات کند.
اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دوربین‌های برجامی با دوربین‌های پادمان، تفاوت اساسی دارد و بازرسان آژانس در موعد مقرر، فیلم‌های حافظه دوربین‌های پادمان را در همان جا مرور می‌کنند و قیچی و خرد می‌کند و خرده‌های آن را در پاکت می‌ریزند و جزو اقلام معدومی در اختیار سازمان انرژی اتمی قرار می‌دهند و پلمپ و کنار گذاشته می‌شود و کسی به آن دسترسی ندارد. اما در مورد دوربین‌های برجامی، بازرسان آژانس، با حضور ما کارت حافظه قدیم را بیرون می‌آورند و پلمپ می‌کنند و در محل امن نگهداری می‌شود و مرور نمی‌شود و دسترسی ندارند و فقط کارت حافظه جدید را قرار می‌دهند.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: روندی را ایجاد کردیم تا بتوانیم مزاحمت‌ها را مهار و کنترل کنیم به همین علت فقط در مورد تعویض کارت‌های حافظه توافق کردیم و آن‌ها به این کارت‌ها دسترسی ندارند. نکته‌ای که پیش آمد مربوط به دوربین‌هایی بود که در عملیات تروریستی، آسیب دیده بود و آن‌ها می‌خواستند دوربین جدیدی را در سایت کرج نصب کنند که به آن‌ها گفتیم این موضوع ضرورتی ندارد، زیرا برجام، معامله دو طرفه میان ایران و گروه ۱+۵ بود که این گروه بویژه اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها تعهدات خود را انجام ندادند بنابراین دلیلی برای نصب دوربین وجود ندارد.
وی ادامه داد: نکته دوم این است که آن‌ها درباره عملیات تروریستی، موضع گیری و اعتراض نکردند و با این کار در عمل، این حملات تروریستی را تشویق می‌کنند.
اسلامی با اشاره به اینکه نفوذکننده‌ها و کسانی که به آژانس فشار می‌آورند در پی نابود کردن جمهوری اسلامی هستند، افزود: آژانس با پاسخ ما موضوع نصب دوربین را در سایت کرج پیگیری نکرد.
وی اضافه کرد: پرونده عملیات تروریستی این سایت تحت تحقیقات قضایی و امنیتی و در حال رسیدگی است و ساختمان هم در حال بازسازی است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: به غیر از یکی دو مورد؛ به تمام بندهای قانون راهبردی لغو تحریم‌ها عمل شده است.
اسلامی در خصوص اجرای قانون راهبردی لغو تحریم‌ها افزود: به غیر از یکی دو مورد از مواد این قانون که با نظر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس متفاوت بوده، از نظر سازمان انرژی اتمی تقریباً تمام آیتم‌ها عمل شده است.
وی ادامه داد: هم تولید سوخت ۲۰ درصد و ۶۰ درصد صورت گرفته و هم برنامه ریزی‌های تولید اورانیوم فلزی آغاز شده، سانتریفیوژهای IR۲M نصب و IR۶ در حال ساخت هستند و با زمان بندی یک ساله‌ای که در قانون پیش بینی شده و با اندکی تأخیر اجرا خواهد شد، مابقی تعهدات را هم اجرا شده می‌دانیم.
اسلامی تصریح کرد: در اجرای قانون راهبردی لغو تحریم‌ها تخلفی وجود ندارد بلکه اختلاف برداشت‌هایی وجود دارد که نیازمند گفتگوهای بیشتر است و این اختلاف برداشت‌ها راجع به راکتور اراک و دیگری موضوع دسترسی هاست که جلسات و گفتگوی بیشتر با مجلس؛ این اختلاف‌ها کاهش خواهد یافت؛ آن موقع می‌توانیم بگوییم که کاملاً به قانون عمل کرده ایم.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص ذخیره سازی اورانیوم غنای ۲۰ درصد گفت: از رقم ۱۲۰ کیلو عبور کرده ایم و در این موضوع، از برنامه جلوتر هستیم؛ پیشتر طبق برجام قرار بود که سوخت اورانیوم ۲۰ درصد به راکتور تهران داده شود، اما داده نشد و اگر ساخت این میزان سوخت را خودمان آغاز نمی‌کردیم؛ این موضوع امروز به یکی از معضلاتمان تبدیل می‌شد.
رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: این سوخت جزو یکی از نیازهای اساسی کشورمان است که پیشتر از طریق آمریکا تأمین می‌کردیم و بعدها از آرژانتین خریداری می‌کردیم و پس از آن با تلاش‌های زیاد، توسط خودمان به تولید رسید. زیرساخت صنعتی و تجهیزات تولید و فراهم کردن مواد از معادن که به کیک زرد تبدیل می‌شود و پس از فرایند غنی سازی به میله سوخت و صفحه سوخت تبدیل می‌شود، این فرایند مورد سرمایه گذاری سازمان انرژی اتمی قرار دارد.
وی افزود: در ماه‌های اخیر و پس از قانون، بر روی همه این سرفصل‌ها کار شده است، یعنی هم در بخش معادن، فراوری و تولید کیک زرد کار شده، در حال حاضر به دنبال اقداماتی در فاز اکتشاف و شناسایی اورانیوم در سطح کشور هستیم تا بتوانیم به حجم مورد نیازمان برسیم.
اسلامی گفت: در عملیات تروریستی اخیری که انجام شد دشمن قصد داشت تا به ظرفیت ماشین سازی و تکنولوژی‌های ساخت کشورمان آسیب بزند که به لطف خدا دوباره همکاران ما توانستند آن چرخه را احیا نمایند.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص ماده چهار قانون راهبردی لغو تحریم‌ها گفت: سیستم‌ها نصب و آماده تولید شده و در حال حرکت از تولید تحقیقاتی به سمت تولید سوختی به منظور سوخت جایگزین در راکتور تهران هستیم؛ البته این اقدام یک فرایند موازی است که ماده چهار قانون راهبردی لغو تحریم‌ها را انجام شده می‌سازد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، اسلامی در خصوص شکیات آمریکایی‌ها مبنی بر ساخت بمب اتم توسط ایران گفت: آمریکایی‌ها همیشه در فکر این بوده اند که ایران می‌خواهد بمب اتم بسازد؛ این رفتار بیشتر شبیه به بازیچه‌ای در سیستم امنیتی و نفوذ صهیونیست‌ها است و تنها اتهامی که به ما می‌زنند به این بهانه استوار است.
رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: در حال حاضر برای ما، نمایش اقتدار ملی کشورمان حائز اهمیت است، زیرا انواع و اقسام سوخت‌ها را می‌توانیم تولید کنیم و به هیچ وجه هم هیچ کدام از تولیدات و اقداماتمان خارج از سیکل قانونی که در پادمان تعریف شده است نیست؛ با این که تولید اورانیوم فلزی برای آمریکایی‌ها خطر محسوب می‌شود، ما آنچه برای منافع ملی مان لازم باشد انجام می‌دهیم.
وی به مصارف اورانیوم فلزی در کشورمان اشاره کرد و افزود: برای تولید سوختی به عنوان جایگزین سوخت ۲۰ درصد در راکتور تهران نیازمند اورانیوم فلزی هستیم، زیرا سوخت جدید، کارآمدی بالاتری دارد.
اسلامی در خصوص ماده پنج قانون راهبردی لغو تحریم‌ها گفت: راه اندازی راکتور خنداب در حال انجام است؛ براساس زمان بندی‌ها حدود یک سال دیگر کار دارد، اما از لحاظ نقشه‌ای و تجهیزات تامین شده و فقط زمان لازم است تا به روز شروع به کار راکتور برسیم.
معاون رئیس جمهور در خصوص راکتور دوم آب سنگین هم گفت: این راکتور در مرحله‌ای می‌باشد که هر آنچه هدف گذاری شده، تأمین شده است.
اسلامی با بیان این که سیاست تحریمی آمریکایی‌ها برای تسلیم و خلع سلاح کردن کشورهاست، افزود: ایجاد راکتور آب سنگین، امروز کاربردهای فراوانی همچون تولید رادیو داروها دارد و تولید آب سنگین یک ظرفیت تولید فاخر محسوب می‌شود و در برجام هم جهت تولید و فروش و صادرات آن اجازه داده شده، اما آمریکائی‌ها بر نمی‌تابند که ما در بحث فناوری‌های نوین ورود کنیم.
وی گفت: ما باید در چهارچوب قوانین آژانس از حقوق خودمان قاطعانه دفاع کنیم و در این راستا کشورمان را پیشرفت دهیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به کسری ۱۶ هزار مگاواتی برق در کشور گفت: نباید صدمه‌ای که مردم از خاموشی‌ها و کسری برق دیدند را فراموش کنیم؛ ما برای تولید و جبران کسری برق به راکتور آب سنگین نیاز داریم.
اسلامی افزود: دانشمندان صنعت هسته‌ای ما به لحاظ پیشرفت در لبه‌ی مرز دانش در حال حرکتند، ولی در سطوح گوناگون که این علم باید به فناوری تبدیل شود نیازمند سرمایه گذاری هستیم و این مهم با سرمایه گذاری و حمایت دانشمندانمان حاصل می‌شود.
وی تأکید کرد: باید شرکت‌های دانش بنیانی را ایجاد کنیم تا تحقیقات نوینی که در مرزهای دانش بدست آمده را به مرحله تجاری سازی برساند و در زندگی مردم جاری شود؛ امروز توانسته ایم تولید ۷۰ درصد از رادیو داروهای مورد نیاز در حوزه سلامت را با فعالیت‌های داخلی به خودکفایی برسانیم و پوشش ۳۰ درصد باقیمانده هم نیازمند سرمایه گذاری بیشتر است.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: در خصوص صنعتی سازی این انرژی هم در مباحث آب و خاک، اکوسیستم دریایی، تولیدات غذایی و مسائل مربوط به کشاورزی هوشمند و گازهای گلخانه‌ای با وزارتخانه‌های مربوطه جلساتی برگزار خواهیم کرد.
اسلامی گفت: بنا داریم به هیاهوهای هسته‌ای پایان دهیم، زیرا دلیلی ندارد ما را بی جا متهم کنند، ما باید پیشرفت انرژی هسته‌ای را شتابان کنیم جلوه‌ها و تأثیرات آن را در زندگی مردم پدیدار کرده و گسترش دهیم، جلوه‌های اقتدار ملی متأثر از انرژی هسته‌ای را هم نمایان کنیم.
وی در خصوص تامین مالی‌های صورت گرفته در سازمان انرژی اتمی گفت: برق تولیدی ما را به ازاء هر کیلووات ۵۴ تومان محاسبه کردند، در حالی که قیمت تمام شده این برق؛ بالای ۲۲۰ تومان است و این نحوه محاسبات ظلم است؛ این در حالی است که انرژی‌های تجدید پذیر را هر کیلووات ۶۰۰ الی ۷۰۰ تومان محاسبه می‌کنند. به تازگی پذیرفته اند که برق تولید ما را به قیمت تمام شده خریداری کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا