رییس جمهوری: تحول در کشور باید بر پایه علم و دانشگاه باشد

به گزارش خبرنگار سیاسی “شهر پنج”، آیت الله سید ابراهیم رییسی در آیین بازگشایی رسمی سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور گفت: کشور ما با داشتن دانشگاه‌های فعال، اساتید برجسته، هیات‌های علمی، مقالات و پژوهش‌های بسیار ارزشمند، می‌تواند جایگاه بسیار رفیع‌تر از این را پیدا کند.

رییس جمهوری اضافه کرد: کشورما حتماً می‌تواند با همت بلند اساتید، پژوهشگران و همه خانواده بزرگ دانشگاه گام‌های بلندی در جهت ارتقا و علم و دانش و پیشرفت کشور بردارد.

وی با بیان این که ما در کشور نیازمند تحول هستیم، خاطرنشان کرد: این تحول حتما باید علم پایه باشد، اگر علم پایه نباشد، سلیقه می‌شود؛ نظرات و دیدگاه‌هایی می‌شود که هر مدیری یا مدیرانی در ادواری به آن اعتقاد پیدا می‌کنند و بعد از مدتی معلوم می‌شود که پایه علمی ندارد. باید مرکز تحول به عنوان یک ضرورت در کشور، دانشگاه باشد.

رییسی با قدردانی از دانشگاه و نقش آن در مبارزه با ویروس، گفت: دانشگاه، اساتید دانشگاه و کادر درمان در این موضوع خوش درخشیدند؛ اما در این دانشگاه در کنار دستیابی به واکسن کرونا، دستیابی به درمان قطعی آن نیز باید در دستور کار قرار گیرد. حتماً از نگاه‌های نو در این زمینه استقبال شود.

رییس جمهوری با تاکید بر لزوم توجه به سخنان نو، خلاقیت و ابتکارات اظهار کرد: نه فقط در حوزه درمان و پزشکی بلکه در همه حوزه‌ها باید به سخنان نو و اندیشه‌های نو توجه شود، همچنان که رهبر معظم انقلاب فرمودند جای نظریه پردازی و کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه است.

وی تاکید کرد: نباید با نگاه نو و کسی که حرف نو، نگاه نو و نظریه جدید دارد، برخوردهایی شود حتی اگر دیگران به این نگاه نو نپرداختند؛ ما در همه علوم و دانش‌ها داریم که با گذشت زمان شاید سخنی از زبان شاگردی شنیده شود که از زبان استاد او شنیده نشده است.

رییسی یادآورشد: در تفسیر قرآن که کلام وحی است، مفسران عالیقدر ما در این سال‌ها سخنان و حرفهایی در تفاسیر خود دارند که در پیشینیان نبوده است و این موضوع نباید مورد بی‌توجهی قرار بگیرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا