رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس؛ بودجه ۱۴۰۱ با اصلاحات ساختاری تقدیم مجلس می‌شود

به گزارش پایگاه خبری “شهر پنج” محمدرضا پورابراهیمی در توضیح نشست مشترک شب گذشته کمیسیون اقتصادی با معاونان سازمان برنامه و بودجه گفت: این جلسه برای بررسی احکام اقتصادی بودجه ۱۴۰۱ تشکیل شد خوشبختانه اتفاقات خوبی در سازمان برنامه و بودجه برای تغییر در محتوای بودجه ریزی رخ داده است این تغییر به نحوی است که می تواند مسیر حرکت بودجه ریزی و اصلاح ساختار مورد نظر مورد تاکید مقام معظم رهبری را فراهم کند.

وی افزود: در این نشست محورهای تحولی لایحه بودجه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و توافق شد که کارگروه مشترک قبل از زمان ارائه لایحه بودجه تشکیل شده تا برشهای اقتصادی لایحه مانند احکام مرتبط با حوزه نظام مالیاتی، مولد سازی دارایی، شرکتهای دولتی و نحوه اداره بخشههای دولتی و بانکها در نظر گرفته شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس در حال بررسی چگونگی تغییر در نحوه رسیدگی لایحه بودجه است که این موضوع در جلسه شب گذشته نیز مورد بحث قرار گرفت. پیش از این روال بررسی اینگونه بود که بعد از تقدیم لایحه بودجه ارجاع به کمیسیون ها داده می شد سپس بعد از تشکیل کمیسیون تلفیق یک ماه زمان بررسی طول می کشید و در نهایت به صحن علنی برای رای گیری درباره کلیات ارجاع می شد این روند چالشهای بسیاری به دنبال داشت لذا ما در مجلس به دنبال اصلاح نحوه رسیدگی به لایحه بودجه هستیم به این شکل که بعد از تقدیم لایحه بودجه و طی بازده زمانی کوتاه جهت اخذ نظرات نمایندگان قبل از تشکیل کمیسیون تلفیق کلیات لایحه به رای گذاشته شود در صورت رد کلیات لایحه به دولت فرستاده شده و در صورت تایید تازه کمیسیون تلفیق تشکیل می شود با این روش زمان مجلس و دولت برای رسیدگی به بودجه از دست نمی رود البته این منوط به اصلاح آیین نامه و موافقت نمایندگان در صحن علنی است.

وی در جمع بندی اظهار کرد: در این جلسه دو موضوع مورد توجه قرار گرفت یکی تغییر ماهیت احکام اقتصادی بودجه و دیگری تغییر در نحوه رسیدگی بودجه؛ اگر این تغییرات لحاظ شود می توان گفت که اتفاقات مثبتی در نظام اقتصادی را از ابتدای سال ۱۴۰۱ شاهد خواهیم بود در طی سالهای گذشته به مواردی همچون عدالت محوری، استفاده از ظرفیتهای اقتصادی و افزایش بهره وری توجه نشده است. قطعا رویکرد جدید به نفع مردم و اقتصاد کشور است.

وی با بیان اینکه دولت باید لایحه بودجه را ۱۵ آذر به مجلس تقدیم کند گفت: شب گذشه هم تاکید شد طبق برنامه زمانبندی دولت در ۱۵ آذر بودجه را به مجلس بدهد این گونه جلسات هماهنگی هم برای آن است که توافقات به سمتی برود که لایحه با کمترین اصلاحیه به تصویب برسد.

وی درباره موضوع اصلاح ساختار بودجه گفت: تمام تلاش ما این بود که اصلاح ساختار بودجه صورت گیرد که نتوانستیم با دولت دوازدهم توافق کنیم لذا توافق شد که دولت سیزدهم لایحه بودجه ۱۴۰۱ با اصلاحات ساختاری تقدیم مجلس کند البته مجلس هم در اینباره کوتاه نمی آید دولت هم ورود کرده و هماهنگی های انجام شده خروجی این اقدام مشترک این خواهد بود که بودجه ۱۴۰۱ تفاوت های بسیاری با بودجه و سنوات گذشته دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا