۱۳نفر از زندانیان زن استان تهران با تخفیفات قضایی آزاد شدند

با حضور جانشین رییس کل دادگستری استان تهران و هیات قضایی، ۱۳ نفر از مددجویان ندامتگاه زنان استان با اعطای تخفیفات قضایی به کانون خانواده هایشان بازگشتند.

به گزارش شهر پنج، مسعود ستایشی با حضور در ندامتگاه زنان ضمن تاکید بر اعمال تخفیفات بیشتر قضایی برای این قشر از محکومان اظهار کرد: استفاده از ظرفیت‌های قانونی قابل بهره برداری در آزادی مددجویان زندان‌های تهران یک کار ارزشمند، خداپسندانه و مردمی است تلاش داریم تا به احسن وجه به منصه ظهور و انجام برسد.
قائم مقام دادگستری استان تهران تاکید کرد: به لطف خداوند متعال و با تمسک به ظرفیت‌های خوب و تسهیلات قانونی موجود، تلاش می کنیم خدمتی جهادی و موثر را انجام دهیم و تا حد امکان مددجویانی که استحقاق استفاده از تخفیفات قانونی و قضایی را دارند، آزاد شوند.
وی افزود: با توجه به خاص بودن وضعیت زنان زندانی، تمامی درخواست های منجر به آزادی از جمله اعمال نهادهای ارفاقی مانند آزادی مشروط، آزادی تحت نظارت سامانه های الکترونیک، تعلیق مجازات و عفو به صورت ویژه بررسی شود.
ستایشی تصریح کرد: درخواست متهمان و اظهارات آنان در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار گرفته، به نحوی اقدام شود که میانگین رسیدگی در خصوص مددجویان این ندامتگاه به کوتاه ترین زمان ممکن برسد.

همچنین در ادامه، مدیر کل زندان های استان تهران ضمن ارائه گزارشی از آمار جمعیت کیفری این مرکز گفت: بحمدالله جامعه آماری مددجویان زن استان نسبت به مردان بسیار کمتر است ولی همین تعداد نیز بایستی از حداکثر معاضدت و تخفیفات قضایی بهره مند شوند.
علی رستمی ابراز داشت: زن به عنوان مادر و ستون خانواده از جایگاه ارزشمندی برخوردار است ولی گاهی اتفاق می افتد به دلیل ارتکاب جرمی و اغلب با داشتن شاکی خصوصی راهی زندان می شوند.
مقام عالی زندان های استان تهران تاکید کرد: بیشترین توجه و رسیدگی به وضعیت تغذیه، بهداشت و درمان و رفاه زندانیان اختصاص به ندامتگاه زنان دارد و اعتقاد کلی بر این است هر چه ارتباط مادران با خانواده هایشان بیشتر تحکیم شود، از آسیب مددجو و فرزندان جلوگیری خواهد شد.
رستمی افزود: مددکاران ندامتگاه در این زمینه تلاش می کنند و حضور قضات نیز جهت ارائه تخفیفات قضایی مانند عفو مشروط، استفاده از پابند الکترونیکی و مرخصی زمینه بازگشت آنان به کانون خانواده و توسعه بیشتر فعالیت های اصلاحی و تربیتی را فراهم می نماید.
در این بازدید معاون قضایی رئیس کل در امور زندانها، برخی از قضات دادگاه انقلاب، رئیس دادگستری ملارد، دادستان، رئیس دادگستری شهر ری، قاضی اجرای احکام شهریار، سرپرست مجتمع های قضایی قدس و قدوسی، قضات ناظر بر زندان و همچنین معاون امور زندانیان دادسرای تهران و سرپرست شورای حل اختلاف ویژه زندانیان استان تهران و قضات جهادی نیز حضور داشتند.
بنا به این گزارش، در این بازدید، ۱۳ نفر از مددجویان با اعطای تخفیفات قضایی، برگه های آزادی خود را از قضات دریافت نمودند.
از نکات بارز این دیدار، حضور قضات کیفری ۱ برای نخستین بار در این ندامتگاه بود که با متهمان و محکومان قصاص دیدار کردند.
همچنین مقرر شد کلیه واجدین شرایط استفاده از امتیاز نظام نیمه آزادی شامل آزادی تحت نظارت سامانه های الکترونیک و پابند الکترونیک به صورت فوق العاده بررسی و ظرف یک هفته جهت تصمیم گیری به حوزه ریاست از دادگستری ارسال شود.
شایان ذکر است پس از پایان مهلت یک هفته ای قائم مقام دادگستری استان تهران، تعداد مددجویانی که مشمول دریافت پابند الکترونیکی، مرخصی و یا دیگر تخفیفات می شوند، اعلام خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا