استادیوم الهام گرفته از عرقچین احساس گرما را از بین می‌برد

ورزشگاه الثومه قطر که به تازگی برای برگزاری جام جهانی تکمیل شده، شبیه به عرقچین‌های سنتی است و باعث می‌شود ورزشکاران و تماشاگران رقابت‌ها احساس گرما نکنند.

به گزارش خبرگزاری شهر پنج به نقل از نیواطلس، این ورزشگاه توسط ابراهیم جیده طراحی شده و در نزدیکی دوحه پایتخت قطر قرار دارد. ظرفیت این ورزشگاه ۴۰ هزار نفر است و قرار است هشت مسابقه از رقابت‌های جام جهانی و از جمله یکی از رقابت‌های یک چهارم نهایی در آن برگزار شود.

این ورزشگاه علاوه بر امکانات ورزشی دارای مسجد، فروشگاه، هتل و تعدادی خرده فروشی نیز است. پس از پایان برگزاری رقابت‌های جام جهانی نیمی از صندلی‌های این ورزشگاه قابل حذف کردن بوده تا فضای ورزشگاه برای برقراری رقابت‌های دیگری قابل استفاده باشد.

ورزشگاه یادشده به همان شیوه‌ای که عرقچین از سر افراد در برابر نور آفتاب و گرما حفاظت می‌کند، عمل می‌کند. همچنین در این ورزشگاه از یک سیستم خنک کننده پیچیده استفاده شده که متشکل از اسپری‌های آب، دستگاه‌های تهویه هوا و غیره است.
در این ورزشگاه هوای خنک از زیر صندلی‌ها به حرکت در می‌آید و در داخل محیط ورزشگاه مورد استفاده مجدد قرار می‌گیرد. نمای این ورزشگاه نیز کاملاً شبیه به عرقچین است که با بازتاباندن نور خورشید به خنک نگهداشتن ورزشگاه کمک می‌کند.

قرار است در جریان برگزاری رقابت‌های جام جهانی قطر از آب مستعمل برای آبیاری پوشش گیاهی و درختان استفاده شود. بخش زیادی از انرژی مورد نیاز ورزشگاه‌ها و از جمله سیستم‌های تهویه مطبوع نیز از طریق صفحات خورشیدی تأمین خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا