2 درصد مشترکان خانگی دو برابر الگو برق مصرف می‌کنند

مدیرعامل توانیر گفت: یکی از نقاط قوت این صنعت آمادگی در بخش‌های مختلف و سرعت بازیابی تجهیزات آن است. در حال حاضر وجود یک میلیون کیلومتر خطوط برق و چند هزار پست برق و چند صد نیروگاه موجب شده تا همین پراکندگی تجهیزات صنعت برق را در مقابل حوادث تحمیلی ایمن کند.

به گزارش شهر پنج، محمدحسن متولی‌زاده، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توانیر امروز در حاشیه برگزاری چهارمین روز نمایشگاه برق با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در نیمه نخست امسال مصرف برق 85 درصد مشترکان در حد الگوی مصرف بوده است، گفت: از ابتدای سال تاکنون قبض برق حدود 25 میلیون نفر زیر 30 هزار تومان بوده و این تعداد مشترک الگوی تعیین شده را رعایت کرده‌اند.

متولی زاده با تاکید بر اینکه 13 درصد مشترکان تا دو برابر الگوی مصرف از انرژی الکتریکی استفاده می‌کنند و در این میان 2درصد مشترکان بیش از دو برابر الگو تعیین شده مصرف برق دارند، گفت: میزان مصرف مازاد این 15 درصد پرمصرف حدود هفت میلیارد کیلووات ساعت بوده است، اگر این مشترکان در این بازه زمانی همانند سایر مردم از انرژی الکتریکی استفاده می‌کردند، مطمئنا شاهد بروز هیچ گونه خاموشی در کشور نبودیم. بر اساس ارزیابی صورت گرفته میزان مصرف برق 15 درصد یاد شده معادل کل مصرف 85 درصد مشترکان کم مصرف است.

این مقام مسئول ضمن اشاره به هزینه برق مشترکان کم مصرف و پرمصرف خانگی در کشور، تاکید کرد: نرخ هزینه برق مشترکان در حد الگوی مصرف حدود 80 تومان به ازای هر کیلووات ساعت است که سهم مصرفی این بخش حدود 40 میلیارد کیلووات ساعت است.در نقطه مقابل نرخ مشترکان پرمصرف حدود 2.5 برابر این رقم است و 250 تومان به ازای هر کیلووات ساعت می‌رسد.

متولی‌زاده در واکنش به انتشار قبوض برق برخی از ورزشکاران در فضای مجازی، افزود: بایستی به این مسئله توجه کنیم که قبض برق اغلب مدیران این صنعت در حد الگوی مصرف است؛ به طوری که حتی مصرف برق وزیر نیرو در طی پنج سال اخیر همواره در حد الگوی مصرف و بین 170 کیلووات تا 230 کیلووات ساعت در ماه متغیر بوده است. این رقم در حالی است که الگوی مصرف در تهران 300 کیلووات ساعت است و رقم قبض وزیر نیرو در این بازه زمانی ماهانه به طور متوسط حدود 30 هزار تومان بوده است.

مدیرعامل توانیر با تاکید بر اینکه در تلاشیم ابزارهای تشویقی ویژه‌ای برای کاهش مصرف برق مشترکان اعمال کنیم، گفت: صنعت برق در تلاش است تا از طریق عرضه تجهیزات کاهنده مصرف و اعمال ابزارهای تشویقی بتواند میزان مصرف برق مشترکان پرمصرف را کاهش دهد؛ این طرح هم اکنون در مجموعه دولت در حال بررسی است و جزئیات آن پس از نهایی شدن اعلام خواهد شد.

متولی زاده در پایان با اشاره به آمادگی صنعت برق برای مقابله با حملات سایبری احتمالی، اضافه کرد: یکی از نقاط قوت این صنعت آمادگی در بخش‌های مختلف و سرعت بازیابی تجهیزات آن است. در حال حاضر وجود یک میلیون کیلومتر خطوط برق و چند هزار پست برق و چند صد نیروگاه موجب شده تا همین پراکندگی تجهیزات صنعت برق را در مقابل حوادث تحمیلی ایمن کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا