زوج‌های نابارور در قانون جوانی جمعیت حمایت می‌شوند

«مهدی شریفیان» روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی شهر پنج، قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را از قوانین مهم ادوار اخیر مجلس شورای اسلامی دانست و گفت: این قانون از معدود قوانینی است که به دلیل حساسیت موضوع خانواده و جمعیت بیش از ۱۷ ماه در کمیسیونی ویژه مورد بررسی قرار گرفت و برای نگارش و تهیه آن از مشارکت تعداد زیادی از نخبگان، دانشگاهیان و گروه‌های مختلف مرجع علمی، پژوهشی و صنفی استفاده شده است.

عضو کمیسیون مشترک طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، افزود: در سال‌های اخیر شاهد افت میزان آمار ازدواج بوده‌ایم و بر اساس بررسی کارشناسان این موضوع علاوه بر مسائل اقتصادی، ابعاد فرهنگی و اجتماعی خاصی هم دارد و به همین دلیل برای رفع بخشی از این موانع برای جوانان در آستانه ازدواج، در قانون جوانی جمعیت و خانواده خدماتی مثل کمک هزینه‌های اقتصادی، آموزشی و اداری و استخدامی در نظر گرفته‌ایم.

شریفیان ادامه داد: برای رشد جمعیت از طریق رفع مشکل ناباروری هم تسهیلات ویژه برای زوج‌های نابارور و همین طور حمایت از شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه درمان ناباروری در نظر گرفته شده که می‌تواند به رفع موانع برای حل مساله ناباروری برای زوجین کمک کند.

وی یادآور شد: بخش دیگری از مسائل در زمینه جوانی جمعیت و خانواده مربوط به مشکلاتی بود که مادران به ویژه زنان شاغل در زمان بارداری و سالهای ابتدایی تولد نوزاد داشتند که از طریق بخش حمایت‌های دوران بارداری و پس از تولد از مادران، در این قانون سعی شده است مسائل کاهش یابد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم تاکید کرد: در این قانون همچنین مشوق‌های ویژه‌ای برای فرزندآوری به ازای تولد فرزندان پیش بینی شده که می‌تواند هم به عنوان محرک فرزندآوری و هم به عنوان کمک به خانواده‌ها در ترغیب برای افزایش جمعیت خانواده در نظر گرفته شود.

شریفیان ادامه داد: از ویژگی‌های دیگر این قانون پیش بینی ضمانت اجرایی است که استنکاف‌کنندگانی که مانع اجرا باشند به حبس و یا جزای نقدی محکوم خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم ابلاغ و اجرای قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در کوتاهترین زمان ممکن اجرایی شود تا بتوانیم نتایج این قانون مهم، راهبردی و موثر را هر چه سریع‌تر شاهد باشیم.

به گزارش ایرنا، طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اسفندماه سال گذشته در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و برای تایید به شورای نگهبان ارسال شد که این شورا چند بار طرح را برای اصلاح چند بند به مجلس برگشت داد اما در نهایت به تصویب رسید.

هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان دهم آبان در صفحه شخصی خود در توییتر در این باره نوشت: «طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» پس از رفع ایرادات و ابهامات شورای نگهبان از سوی مجلس شورای اسلامی، مغایر شرع و قانون اساسی شناخته نشد. امیدوارم اجرای این قانون با احکام متعدد و متنوع آن، به تحقق اصل دهم قانون اساسی یعنی تسهیل تشکیل نهاد خانواده و تحکیم و استواری این نهاد بیانجامد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا