مرزنشینان حق مسلمی به نام تجارت مرزی دارند

سبیل/سیستان و بلوچستان رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور گفت: مرزنشینان حق مسلمی به نام تجارت مرزی دارند که باید در قالب قانون، مقررات، ضوابط و بستر امکانات و تجهیزات فنی شکل بگیرد تا شاهد قاچاق نباشیم.

به گزارش سبیل- علی مویدی در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: مرزنشینان انسان‌های اصیل، دلسوز و مرزبانان واقعی کشور در زمینه اقتصادی، فرهنگی و امنیتی هستند و حق مسلم آنان است که در تجارت نقش داشته باشند.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور در ادامه گفت: طی بازدید انجام شده از مناطق مرزی سیستان و بلوچستان، این استان بستر و آمادگی لازم برای تجارت مرزی را دارد زیرا با انجام این طرح در آینده نزدیک شاهد کاهش پدیده شوم قاچاق خواهیم بود.

وی بیان کرد: کلیات ساماندهی تجارت مرزنشینان با حضور رییس جمهوری در ستاد اقتصادی دولت به تصویب رسید و با توجه به فراهم بودن بستر کافی بزودی در سیستان و بلوچستان اجرایی می‌شود.

مویدی گفت: سیستان و بلوچستان جزو استان‌های ویژه، حساس و راهبردی تلقی می‌شود، با توجه به این مهم چند وقت یک بار بررسی میدانی از این استان انجام می‌شود.

وی افزود: رویکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با توجه به حساسیت سیستان و بلوچستان پیشگیرانه ایجابی و بازدارنده است و تلاش می‌شود که این مهم را با نگاه علمی و فنی به پیش ببریم.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور گفت: با توجه به ظرفیت های خوبی که در کشور وجود دارد به این نتیجه رسیده‌ایم که با اقدامات پیشگیرانه، ایجابی و بسترسازی می توان قاچاق را در جامعه به حداقل رساند.

وی با بیان اینکه رویکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز رویکردی پیشگیرانه، ایجابی و بازدارنده است افزود: با توجه به ظرفیت و بستر سازی خوبی که در کشور داریم با انجام اقدامات پیشگیرانه می‌توانیم قاچاق را به حداقل برسانیم.

وی در تشریح اقدامات انجام شده برای کوله بران ‌و ملوانان اظهارداشت: این طرح در ستاد اقتصادی دولت مطرح شده که در صورت عملیاتی شدن بخش اعظمی از مشکلات این گروه رفع خواهد شد.

مویدی با بیان اینکه طرح رزاق مورد تایید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است،افزود: “رزاق” جزو طرح های مطالعه شده در سیستان و بلوچستان است و در سطح ملی نیز مورد توجه قرار گرفته، دستورات خوبی روی آن انجام شده که تلاش می‌کنیم با تغییراتی که صورت می‌گیرد و با توجه به پیگیری‌های استاندار به عنوان یکی از مطالبات مردم این استان در منطقه عملیاتی و اجرایی شود.

وی بیان کرد: در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز یکی از رویکردها فرهنگی است که چگونه شهروندان نسبت به استفاده از کالاهای تولید داخل تعصب داشته باشند، پویشی در این راستا ایجاد شده که بزودی اطلاع رسانی و از سطح مدارس آغاز می شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا