مرجع ارزیابی بازی‌ها در کشور راه‌اندازی می‌شود

به گزارش شهر پنج، دکتر مجید نیلی احمدآبادی امروز در مراسم رونمایی و داوری چهار پروژه علوم شناختی که در محل معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری برگزار شد، افزود: در ابتدای تشکیل ستاد علوم شناختی زیرساخت‌های لازم برای توسعه این دانش و نیروهای انسانی کافی و متخصص در حوزه علوم شناختی نبود و وضعیت خوبی نداشتیم.

وی افزود: از همان ابتدا، اولویت ستاد علوم شناختی ایجاد زیرساخت‌های لازم و توسعه نیروی انسانی بود تا فعالیت‌های این حوزه وسیع، توسعه یابد و تا این عمق به وجود نیاید، بنیه قوی در علوم شناختی ایجاد نخواهد شد.

وی افزود: خوشبختانه اتفاقات خوبی در زمینه علوم شناختی به وجود آمده و وقت آن است که محققان این حوزه به توسعه علوم شناختی بپردازند.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، با تاکید بر اینکه اکنون در مرحله‌ای هستیم که ۶ ماه غفلت از حوزه علوم شناختی باعث می شود که از دنیا عقب بیفتیم، ادامه داد: عقب ماندگی ما از دنیا مانع از استفاده مردم از محصولات حوزه علوم شناختی می‌شود.

نیلی ادامه داد: حوزه علوم شناختی حساس است و نگاه به این بخش از علم از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی از نظر کیفی کنترل شده است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی با بیان اینکه در این ستاد در تلاشیم که ارزش‌گذاری علمی به وجود بیاید، گفت: تمرکز این ستاد، طی دو سال اخیر توسعه سرمایه شناختی جامعه ایرانی بوده است تا مردم کشور به زندگی بهتری دست بیابند. در واقع توانمندی جامعه، بزرگترین سرمایه آن است.

وی خاطر نشان کرد: همچنین استفاده بهینه از شرایط باعث می شود که تاب آوری کشور افزایش یابد.

نیلی افزود: یکی از ابزارهای هر جامعه‌ای، آگاهی مردم نسبت به کاربرد خودشناسی است که خوشبختانه یکی از استارت آپ‌های حوزه علوم شناختی در این زمینه فعالیت می کند.

وی افزود: مطالعات بین المللی نشان داده که تا ۱۷ سال امکان ارتقای پایه شناختی به صورت علمی وجود دارد؛ از این رو لازم است که ما به دنبال ابزارهایی برویم که جامعه به صورت گسترده به دنبال آن است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناخت با اشاره به اهمیت ایجاد بسترهای تربیت شناختی بر پایه بازی‌های رایانه‌ای ادامه داد: ستاد علوم شناختی در این زمینه سرمایه‌گذاری جدی کرده است و بنا دارد با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و بنیاد بازی‌های رایانه‌ای چنین ارزیابی‌های شناختی را در کشور نهادینه کند.

نیلی عنوان کرد: به این واسطه مرجع علمی و قانونی برای ارزیابی بازی‌های رایانه‌ای هستیم که محصولات این حوزه ارزیابی شوند. همچنین تعیین می‌شود که چه بازی برای چه محدوده سنی لازم است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی با بیان اینکه ما پیشنهاد می‌کنیم دانشجویان کارشناسی و ارشد و دکترا در حوزه‌های جوانان و کاهش افت شناختی در بزرگسالان ورود کنند، گفت: این حوزه یک بازار در دسترس است که پیچیدگی زیادی ندارد.

وی با تاکید بر ضرورت تمرکز فناوران به ترکیب هوش مصنوعی و علوم شناختی، گفت: این حوزه که با نام داده کاوی هوشمند به توان شناختی نامگذاری شده، ۱۶ استارت آپ آن را ایجاد کرده و فعال شده‌اند.

به گفته نیلی، در این حوزه با استفاده از تحلیل داده‌ها و مدل‌های شناختی مطالعاتی را انجام می‌دهند.

وی گفت: امیدواریم در این مسیر محققان به خوبی حرکت کنند و کنترل کیفی این محصولات از اولویت‌های ما در ستاد به شمار می‌رود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا