انتقال آب از دریا جدی‌ترین مطالبه مردم سیستان و بلوچستان

مشکلات ناشی از کاهش بارندگی‌ها و خشکسالی‌های پیاپی باعث از بین رفتن مشاغل مبتنی بر آب و به دنبال آن مهاجرت و خالی شدن روستاها از سکنه و گسترش حاشیه‌نشینی در شهرهایی مانند زاهدان، زابل و چابهار شده و مسائل و معضلات عدیده‌ای را در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، ارایه خدمات و نظایر آنها به وجود آورده است. روند مهاجرت در شمال استان که تامین آب منطقه بسته به آورد رودخانه هیرمند و اختصاص حق‌آبه از سوی کشور همسایه است، بیشتر و شدیدتر از سایر مناطق است.

دولت برای تامین منابع آبی پایدار بدنبال راهکارهایی از جمله حفر چاه‌های ژرف و انتقال آب از دریا به این استان است. حفر چاه‌های ژرف به عنوان یک راهکار کوتاه مدت در دستور کار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت نیرو قرار گرفته است که مجوز حفر ۱۰ حلقه چاه ژرف صادر شده و تا کنون سه حلقه چاه در منطقه سیستان حفر و به آب رسیده است که خطوط انتقال آب آنها در حال تکمیل می‌باشد. وزارت نیرو نیز در این راستا اعلام کرده است در صورت سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی در حوزه حفر چاه ژرف؛ به میزان ۱۰میلیون مترمکعب آب را به صورت تضمینی خریداری خواهد کرد که فراخوان آن به زودی صادر می‌شود.

اما انتقال آب دریا به استان می‌تواند پایدارترین و بهترین گزینه برای تامین آب بخش‌های شرب، کشاورزی و صنعت در سطح استان سیستان و بلوچستان و استان‌های خراسان جنوبی و رضوی باشد.

با قبول سکانداری مدیریت ارشد استان توسط حسین مدرس خیابانی استاندار سیستان و بلوچستان، این موضوع در ادبیات تیم مدیریتی و اجرایی استان بیشتر از قبل نمایان شده است و به عنوان یک مطالبه جدی از سوی گروه‌های مختلف در محافل و مجالس گوناگون مطرح می‌شود.

بر اساس مطالعات صورت گرفته طول خط لوله‌ی این پروژه از چابهار تا مشهد یک هزار و ۵۱۰کیلومتر و هزینه اجرای پروژه در مطالعات اولیه ۳/۹میلیارد دلار برآورد شده و به تازگی این رقم تعدیل شده و به ۲/۲ میلیارد دلار رسیده است که البته با وجود تغییر قیمتها و گذشت زمان این برآورد تغییر خواهد کرد.

استاندار سیستان و بلوچستان در این رابطه گفت: مطابق بررسی‌های هیدرولیکی و مسیریابی قطعه اول، خط انتقال آب به طول ۵۸۵کیلومتر و قطر ۲ هزار ۲۲۰ میلی‌متر در استان سیستان و بلوچستان واقع بوده و دبی موردنیاز شرب و صنعت در مقطع میان‌مدت این استان تا افق سال ۱۴۰۵به میزان MCM ۷۰ است که از خط برداشت می‌شود.

گفتنی است؛ پس از تحویل آب مورد نیاز شرب و صنعت استان سیستان و بلوچستان، قطعه دوم خط انتقال با قطر ۱۸۰۰میلی‌متر و طول ۴۶۵کیلومتر مسیر خراسان جنوبی را تا مرکز این استان یعنی شهر بیرجند طی می‌کند. قطعه‌ سوم خط انتقال نیز با قطر ۱۶۰۰میلی‌متر، مسیر۴۶۹کیلومتری را تا مرکز استان خراسان رضوی طی و دبی معادل MCM ۱۱۰ برای مصارف شرب و صنعت مقطع میان‌مدت این استان را در مشهد تأمین می‌کند.

با اجرا و تکمیل این پروژه عظیم، دغدغه کم‌آبی و خشکسالی در استان‌های دارای اقلیم خشک مانند سیستان و بلوچستان در حد چشمگیری کاهش پیداخواهد کرد و موجب ماندگاری و مهاجرت معکوس جمعیت می‌شود.

  • جواد سالارزهی مدیرکل روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا