بیش از ۴۰۰۰ بنگاه صنعتی راه‌اندازی شد

به گزارش شهر پنج ، بر اساس این آمار در هفت ماهه امسال برای ۲۱ هزار و ۳۸۱ بنگاه جواز تاسیس و برای ۴۰۱۱ بنگاه پروانه بهره برداری ایجادی و توسعه‌ای صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۹ درصد کاهش و ۱.۹ درصد افزایش داشته است.

سرمایه پیش بینی شده در این مدت برای جوازهای تاسیس معادل ۶۷۰ هزار و ۲۷۸ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۲۳.۳ درصد افزایش داشته است. میزان سرمایه پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده در هفت ماهه امسال نیز ۱۳۳ هزار و ۱۲۶ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳.۹ درصد افزایش داشته است.

همچنین بر اساس این آمار، پیش بینی شده با اجرای پروژه‌هایی که جواز تاسیس آن‌ها در هفت ماهه امسال صادر شده، برای بیش از ۵۱۵ هزار نفر شغل ایجاد شود که نسبت به این رقم در مدت مشابه پارسال با افزایش ۵.۴ درصدی مواجه بوده است. پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده در این مدت نیز زمینه اشتغال ۸۹ هزار و ۳۶۵ نفر را فراهم کرده که نسبت به هفت ماهه پارسال حدود ۱۴.۸ درصد افزایش داشته است.

بیشترین و کمترین جوازها در کدام استان‌ها صادر شد؟

در این میان جزئیات این آمار که برای مدت شش ماهه اول امسال منتشر شده، نشان می‌دهد بیشترین تعداد جواز تاسیس در استان‌های یزد، آذربایجان شرقی و سمنان کمترین تعداد جواز تاسیس نیز در ایلام، کهگیلویه و بویر احمد و گیلان صادر شده است. بیشترین تعداد پروانه بهره برداری صادره در بین استان‌های کشور نیز مربوط به اصفهان، خراسان رضوی و تهران بوده و خراسان شمالی نیز کمترین پروانه را داشته است.

سهم مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از کل جوازهای تاسیس و پروانه‌های بهره برداری در شش ماه نخست امسال نیز ۰.۴ و ۳.۳ درصد بوده است. این در حالی است که مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده‌تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی از جمله حمایت از صنعت داخلی کشور، جذب فناوری های نوین در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی راه اندازی شده‌اند. همین قوانین محدودتر بارها باعث گلایه کارگران و تولیدکنندگان شده است.

گفتنی است که تعداد صدور جواز صنعتی به نوعی نشان دهنده تمایل سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در بخش تولید و پروانه‌های بهره‌برداری به معنی واحدهایی است که فعالیت خود را آغاز کردند.

گروه‌های کالایی پرطرفدار

همچنین گروه‌های “مواد غذایی و آشامیدنی”، “ساخت مواد و محصولات شیمیایی”، “سایر محصولات کانی غیر فلزی” و “محصولات از لاستیک و پلاستیک” از جمله گروه‌های کالایی پرطرفدار و “فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و فعالیت‌های مشابه‌” کم‌طرفدارترین گروه کالایی در این مدت بوده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا