تجارت ریلی مشترک از ایران تا چک!

به گزارش شهر پنج، غلامحسین شافعی در جریان دیدار با سفیر جمهوری چک در تهران، اظهار کرد: جمهوری چک یکی از باثبات‌ترین اقتصادهای اروپای شرقی است که رشد اقتصادی قابل توجهی را تجربه کرده و قوانین مترقی در حوزه سرمایه‌گذاری در مقایسه با دیگر کشورهای شرق اروپا دارد.

بر اساس اظهارات او این کشور روند خصوصی‌سازی را نیز با موفقیت پشت سر گذاشته و کلیه این موارد جذابیت‌های همکاری با جمهوری چک را افزایش می‌دهد.

شافعی، تعریف پروژه مشترک در زمینه تولید موتورهای برقی و تعیین سوخت جایگزین برای خودروها را از جمله زمینه‌های مناسب برای همکاری بین ایران و جمهوری چک دانست و ادامه داد: دو کشور می‌توانند در زمینه نیروگاهی، صنعت قند، سیمان، کریستال و نیشکر که در گذشته تجربیات موفقی در همکاری با هم در این بخش‌ها داشتند، سرمایه‌گذاری کنند.

بر اساس اظهارات رئیس پارلمان بخش خصوصی ایران، تنوع رشته‌ای برای تقویت سطح همکاری‌ها بسیار بالاست و دو کشور می‌توانند حتی در حوزه پتروشیمی، صنعت خودرو، ماشین‌آلات، معدن، لوازم خانگی و انرژی با یکدیگر همکاری کنند.

شافعی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع کم‌آبی شدیدی که در ایران با آن مواجه هستیم اشاره و تاکید کرد: در این بخش باید با کشورهایی که تجربیاتی در حوزه مدیریت منابع آبی دارند، همکاری کنیم.

او تصریح کرد: دولت ایران چون در موقعیت ویژه‌ای از نظر جغرافیایی قرار دارد و گذرگاه اصلی در ارتباط بین جنوب به شمال و شرق به غرب است، در نظر دارد توسعه حمل‌وتقل ریلی، نوسازی و بهسازی این صنعت را در دستورکار قرار دهد و با توجه به تجربه جمهوری چک در این حوزه، امکان فعالیت مشترک بین دو کشور وجود دارد.

رئیس اتاق ایران در ادامه با توجه به تاسیس کمیته مشترک ایران و چک از سوی اتاق ایران ابراز امیدواری کرد: کمیته متناظر آن در جمهوری چک تاسیس و در نهایت زمینه برای ایجاد اتاق‌های مشترک مهیا شود.

جوزف ریختار، سفیر جمهوری چک در تهران، با اعلام این خبر که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است هیاتی از این کشور در ماه ژانویه به ایران سفر کنند، تاکید کرد: شرکت‌هایی در حوزه‌های معدن، غذا، امور بهداشتی و ماشین‌های سنگین آمادگی خود را برای همکاری با طرف‌های ایرانی اعلام کردند. از این منظر به عنوان سفیر جمهوری چک در ایران سعی می‌کنم در نمایشگاه‌های مختلفی که در ایران برگزار می‌شود حضور پیدا کنم و ضمن آشنایی با ظرفیت‌های موجود در ایران امکان برقراری ارتباط بین شرکت‌های ایرانی و جمهوری چک را فراهم سازم.

او ضمن ابراز خرسندی از مهیا شدن امکانات برای برگزاری کمیسیون مشترک بین ایران و جمهوری چک در آینده نزدیک، گفت: با وجود اینکه شرکت‌های علاقه‌مند به حضور در بازار ایران تعداد قابل توجهی هستند؛ اما به دلیل مشکلات انتقال پول زمینه همکاری فراهم نمی‌شود البته سفارت سعی دارد راه‌هایی را برای امکان احیای مناسبات بین دو کشور در نظر گرفته و برای این شرکت‌ها توضیح دهد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا