کاهش مرگ مصدومان جنگی با پانسمان پیشرفته/درمان جراحات مصرف‌کنندگان داروی ضدانعقادی

محمود قفقازی، مدیرعامل یکی از شرکت‌های حوزه سلامت مستقر در برج فناوری امیرکبیر در گفت‌وگو با شهر پنج یکی از علل اصلی مرگ‌ومیر در حوادث و همچنین جنگ‌ها را خونریزی بیش ‌از حد افراد و سربازان دانست و گفت: از این رو استفاده از محصولی که روند خونریزی زخم را کنترل کند و سرعت انعقاد خون را افزایش دهد، نقش زیادی در کاهش نرخ مرگ‌ومیر ناشی از خون‌ریزی در حواث و بلایا دارد.

وی با اشاره به اثرات روش‌های معمول برای جلوگیری از خونریزی، اظهار کرد: روش‌های مورد استفاده برای تسریع انعقاد خون برای بیماران با مشکلات انعقادی خون و همچنین بیماران مصرف‌کننده داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین و کلوپیدوگرل، مؤثر نیستند؛ از این رو ما محصولی را به تولید رساندیم که قابل استفاده در همه گروه‌ها است.

قفقازی، بندآورنده سریع خون‌ریزی را از محصولات پیشرفته ترمیم زخم این شرکت نام برد و یادآور شد: این محصول یک پانسمان پودری بسیار مؤثر در تسریع فرآیند هموستاز خون است که سرعت انعقاد خون را افزایش می‌دهد و مانع از خونریزی در بیماران دچار سوانح خواهد شد.

وی به عملکرد این پانسمان برای جلوگیری سریع از خونریزی اشاره کرد و توضیح داد: این پانسمان در تماس با خون، سرم خون را به خود جذب کرده و متورم می‌شود و با ایجاد توده مشابه لخته خون و ایجاد مانع فیزیکی، خونریزی را متوقف می‌کند. ساختار گرانولی این محصول همچنین سطح وسیعی را جهت جذب سرم خون فراهم کرده و در نتیجه سرعت و قدرت عملکرد پانسمان را افزایش می‌دهد.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان با تاکید بر اینکه این محصول توانایی پاسخگویی در زمینه نیازها برای بندآورندگی سریع خون را دارد، اظهار کرد: این محصول در کشور بومی شده و مشابه محصول امریکایی است.

وی با اشاره به کاربردهای این پودر بندآورنده سریع خون در زمان جنگ، خاطر نشان کرد: زمانی که به سربازان تیری اصابت کند، این محصول قادر به بند آوردن سریع خون بلافاصله بعد از تیر خوردن است.

قفقازی، ساختارهای به‌کاررفته در این محصول را بیوپلیمرهای زیست سازگار دانست که هیچ‌ گونه حساسیتی را در محل خونریزی ایجاد نمی‌کند و ادامه داد: برخلاف سایر پانسمان‌های مورداستفاده در خونریزی، مکانیسم این پانسمان پیشرفته گرمازا نبوده و هیچ‌گونه آسیبی را به بافت محل خونریزی و بافت اطراف ایجاد نمی‌کند.

به گفته مجری طرح، این محصول برای خون‌ریزی‌های ناشی از تروما، جراحات جنگی، اصابت گلوله، اورژانس تا رساندن بیمار به بیمارستان و بریدگی‌ها و خراشیدگی قابل‌استفاده است، ضمن آنکه بیماران مصرف‌کننده داروهای ضد انعقاد نیز می‌توانند از مزایای این پانسمان بهره‌مند شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا