بیشترین تعداد دانش‌آموختگان متعلق به کدام گروه تحصیلی است؟

به گزارش شهر پنج ، در حال حاضر مؤسسات آموزش عالی کشور به دو دسته دولتی و غیر دولتی تقسیم می‌شوند؛ موسسات آموزش عالی بخش دولتی شامل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه فنی و حرفه‌ای می شوند؛ دستگاهها و مراکز آموزشی وابسته به بخش غیر دولتی نیز عبارت از دانشگاه آزاد اسلامی و موسسات آموزش عالی غیر دولتی و غیر انتفاعی است.

دانش آموخته آموزش عالی به فردی گفته می‌شود که یکی از دوره‌های تحصیلی آموزش عالی را با موفقیت به پایان رسانده و برابر ضوابط معین، مدرک تحصیلی دریافت می‌کند.

گروه تحصیلی به مجموعه‌ای از رشته‌های تحصیلی نظیر علوم انسانی، فنی و مهندسی،‌کشاورزی و دامپزشکی و هنر گفته می‌شود.

بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، تعداد کل دانشجویان موسسات آموزش عالی کشور در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۳۹۸ برابر سه میلیون و ۱۸۲ هزار و ۹۸۹ نفر بوده که نسبت به سال تحصیلی قبل از آن حدود ۵.۶ درصد کاهش داشته است.از این تعداد یک میلیون و ۶۳۸ هزار و ۷۴۶ نفر معادل ۵۱.۵ درصد مرد و یک میلیون و ۵۴۴ هزار و ۲۴۳ نفر معادل ۴۸.۵ درصد زن هستند.

از کل دانشجویان حدود ۱۵.۲درصد در مقطع کاردانی، ۵۹.۸ درصد در مقطع کارشناسی، ۱۷.۸ درصد در مقطع کارشناسی ارشد، ۲.۸ درصد در مقطع دکتری حرفه‌ای و ۴.۵ درصد در مقطع دکتری تخصصی مشغول به تحصیل هستند.

بیشترین تعداد دانش‌آموختگان متعلق به کدام گروه تحصیلی است؟

بر اساس این گزارش، تعداد کل دانش آموختگان موسسات آموزش عالی کشور در سال تحصیلی ۱۳۹۶ – ۱۳۹۷ برابر ۶۹۵ هزار و ۵۵ نفر بوده که نسبت به سال تحصیلی قبل ۱۰.۸درصد کاهش داشته است.

همچنین از کل دانش آموختگان ۱۳.۷ درصد در مقطع کاردانی، ۶۲.۵ درصد در مقطع کارشناسی، ۱۶.۱ درصد در مقطع کارشناسی ارشد، سه درصد در مقطع دکتری عمومی و ۴.۶ درصد در مقطع دکتری تخصصی تحصیل کرده‌اند.

از مجموع سه میلیون و ۱۸۲ هزار و ۹۸۹ دانشجوی موسسات آموزش عالی کشور، بیشترین تعداد دانشجویان به گروه تحصیلی علوم انسانی با یک میلیون و ۵۷۳ هزار و ۱۲۲ نفر و کمترین تعداد دانشجویان به گروه تحصیلی کشاورزی و دامپزشکی با ۱۱۷ هزار و ۸۸۳ نفر تعلق دارد.

به گزارش ایسنا، بررسی آماری دانشجویان به لحاظ مدرک تحصیلی دانشگاهی نشان می‌دهد که از مجموع کل دانشجویان موسسات آموزش عالی کشور، دانشجویان مقطع کارشناسی با یک میلیون و ۹۹۰ هزار و ۴۷۸ نفر و پس از آن دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد با ۵۱۳ هزار و ۳۴۲ نفر بیشترین تعداد دانشجویان را به خود اختصاص داده‌اند.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا