حمایت از ۲۷۰ محصول برای توسعه فناوری‌های حوزه گاز

۱۴۳ شرکت دانش‌بنیان و خلاق با تولید محصولات فناورانه کاربردی در صنعت گاز، به رونق این حوزه کمک کردند. محصولاتی که با توان داخلی به تولید رسیده‌اند و پاسخی فناورانه به نیازهای داخلی هستند. ایران یکی از کشورهای غنی از منابع زیرزمینی مانند گاز است، به همین دلیل توسعه فناوری‌های کاربردی در این حوزه، دو مزیت دارد؛ یکی اینکه این منابع را با فناوری عجین می کند و دوم اینکه مزایای اقتصادی آن به رونق کسب و کارها منجر می شود.

در همین راستا، فن بازار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای راه‌اندازی فن‌بازارهای تخصصی به سراغ این صنعت قدیمی در کشور رفت و با شناسایی فعالان این حوزه تلاش کرد تا زنجیره کاملی از بازیگران این حوزه شکل گیرد و محصولات و دستاوردها به دست بازار و صنعتگران برسد.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، این تکاپوها منجر به معرفی ۱۴۳ شرکت به این حوزه و ۲۷۰ محصول فناورانه به بازار شده و صنعت گاز کشور با استفاده از این تولیدات در مسیر خودکفایی و بهره‌مندی از نوآوری‌های فناورانه گام برداشته است. برخی از این محصولات شامل «پمپ گریز از مرکز نفتی و غیرنفتی»، «سولفور زدایی از مازوت ـ نفتا و میعانات گازی ـ گازوئیل»، «پوشش‌های مقاوم به سایش و خوردگی»، «مخزن فلز، کامپوزیت نگهداری محلول‌های خورنده»، «تخته‌های عایق الکتریکی»، «بخاری گازی کنوکتوری با بهره‌وری چند برابر دارای فن با ورق‌های گالوانیزه» و غیره می‌شود.

همه این محصولات بومی هستند و با تلاشی دانش‌بنیان به تولید رسیده‌اند و نقشی موثر در کاهش واردات این محصولات گران‌قیمت ایفا می‌کنند. این اتفاق منجر به پیشگیری از خروج میزان بالایی ارز از کشور شده‌اند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا