بازرسی از واحدهای مشمول قانون کار آغاز شد

بدون تردید نقش بازرسان کار در لزوم توجه به اجرای قوانین کار در محیط های کارگری و پیشگیری از وقوع حوادث حیاتی و ضروری است.

امروز بحث پیشگیری از حوادث کار و پیروی از آیین‌نامه‌های قانونی از جمله اهداف بازرسان کار به شمار می رود که در کاهش هزینه های اضافی ناشی از حوادث موثر است.

بازرسان کار در واقع با نظارت بر اجرای صحیح مقررات قانون کار و ضوابط حفاظت فنی و ایمنی در حفظ و صیانت از جان نیروهای کار، ارتقای کیفیت تولید و بهره وری، امنیت شغلی و ایجاد انگیزه در کارفرمایان اثرگذارند؛ هرچه نظارت از کارگاهها و محیط های کارگری کاملتر، دقیق تر و بروزتر باشد، موجب کاهش حوادث ناشی از کار خواهد شد.

بر اساس اعلام معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ستاد ویژه بازرسی از واحدهای مشمول قانون کار تشکیل شده است.

علی حسین رعیتی فرد با اشاره به بخشنامه ابلاغی وزیر کار به منظور نظارت بر حسن اجرای قانون کار و ارائه گزارش وضعیت موجود در واحدهای مشمول قانون کار می گوید: مطابق این بخشنامه، در دستگاه‌های تابعه وزارتخانه، اجرای قانون کار، تشکل‌یابی و کمیته حفاظت فنی حوزه‌ ایمنی پیگیری می شود تا دغدغه‌ کارگران به حداقل برسد.

وی می افزاید: در راستای اجرای این بخشنامه، ستاد ویژه بازرسی تشکیل شده و مدیران و کارشناسان و بازرسان ستادی وزارتخانه درحال رصد هستند تا گزارش کاملی از وضعیت واحدهای تولیدی با انجام بازرسی‌ها تهیه شود.

معاون روابط کار وزیر کار با تاکید بر بهبود وضعیت کاری و ارتقای ایمنی شغلی کارگران می گوید: تشکیل کمیته‌های حفاظت فنی در واحدهای تولیدی با کمک بازرسان کار و شرکای اجتماعی از دیگر موارد این بخشنامه است.

آنطور که رعیتی فرد گفته، برای تکمیل گزارش از شرایط کارگران و کارفرمایان در جامعه کار و تولید، بعد از بازرسی از زیر مجموعه‌های وزارت کار، وزارتخانه های فعال در حوزه تولید در دستور کار قرار می گیرند.

موضوع صیانت از نیروهای کار از جمله وظایف اصلی بازرسان کار به شمار می رود و وزارت کار مسئولیت ایمنی محیط کار و نظارت بر آن را بر عهده دارد.

مطابق ماده ۹۶ قانون کار، بازرسان کار به عنوان ضابطین قضایی وظیفه دارند بر اساس آیین نامه‌ها و مقررات مربوطه به وظایف خود عمل کنند.

به گزارش ایسنا مطابق قانون، مسئولیت ایمنی محیط کار و نظارت بر آن بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و با توجه به اهمیت موضوع ایمنی در محیط کار، حضور بازرسان کار به جهت بازدید از محل و انجام نظارت امری ضروری است. بر همین اساس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان یکی از دستگاه‌های اصلی نظارت بر اجرای قانون کار، بازرسی از مراکز تولیدی و صندوق‌های وابسته زیر مجموعه خود را آغاز کرده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا