تعداد تراکنش‌های الکترونیکی کم، اما مبلغ‌ها زیاد شد

به گزارش شهر پنج، بر اساس تازه‌ترین گزارش اقتصادی منتشرشده از سوی شاپرک، مجموع تعداد تراکنش‌های انجام شده شاپرک در آذرماه سال جاری به ۳۲۶۵ میلیون عدد رسیده که ارزش این تراکنش‌ها در مجموع به بیش از ۶۶۷ هزار میلیارد تومان می‌رسد که نسبت به آبان ماه معادل ۰.۴۶ درصد کاهش در تعداد و ۰.۰۳ درصد افزایش در ارزش ریالی داشته است.
بر این اساس، رشد اسمی ماهانه تراکنش‌های شاپرک در آذر سال جاری نسبت به ماه گذشته معادل منفی ۰.۰۳ درصد بوده است.

در آذر ۱۴۰۰ سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی در تراکنش‌های انجام شده ۶.۰۱ درصد و ابزار پذیرش موبایلی ۳.۲۷ درصد بوده و این در حالی است که کارت‌خوان‌های فروشگاهی ۹۰.۷۱ درصد از کل تراکنش‌های انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند.

از تعداد تراکنش‌های انجام شده ۸۸.۲۳ درصد مربوط به خرید کالا و خدمات، ۷.۳۸ درصد مربوط به پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه و معادل ۴.۳۹ درصد مربوط به مانده‌گیری بوده است. همچنین، از مجموع کل تراکنش‌های انجام‌شده در آذرماه معادل ۹۲.۵۱ درصد موفق و ۷.۴۹ درصد ناموفق بوده، البته تراکنش‌هایی که با سوییچ شاپرک انجام شده، ۹۹.۹۹ درصد موفق بوده است.

اما از مجموع تراکنش‌های ناموفق انجام شده در این ماه، ۰.۷۹ درصد به دلیل خطای پذیرندگی، ۰.۱۵ درصد به دلیل خطای شاپرکی، ۱۲.۹۳ درصد به دلیل خطای صادرکنندگی، ۸۵.۷۲ درصد به دلیل خطای کاربری و ۰.۴۱ درصد به علت خطای کسب‌وکار بوده است.

بر اساس این گزارش، نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرک به نقدینگی در آذرماه سال جاری نیز ۱۵.۹۱ درصد بوده و این در حالی است که نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی در این ماه تنها ۱.۷۹ درصد بوده است.

بنا بر تحلیل آمارهای رسمی در آذر سال‌ جاری، ابزار کارت‌خوان فروشگاهی با ۳۰۱ تراکنش به ازای هر کارت‌خوان در مکان نخست قرار می‌گیرد و پذیرش اینترنتی با ۱۲۱ تراکنش به ازای هر ابزار و پذیرش موبایلی با ۷۲ تراکنش به ازای هر ابزار فعال به ترتیب در مکان‌های بعدی قرار می‌گیرند.

افزون بر این متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی در ماه مذکور معادل ۲۵۲ تراکنش است که این تعداد نسبت به مقدار مشابه در ماه گذشته کاهش ۴.۷۵ واحدی (۱.۸۵ درصدی) را تجربه کرده است. همچنین بیشترین کاهش متوسط تعداد تراکنش مربوط به پذیرش اینترنتی بوده است.

شاخص مهم دیگر، شاخص متوسط مبلغ تراکنش‌ها به ازای هر ابزار پذیرش است که بنا بر آمارهای رسمی، متوسط مبلغ هر تراکنش در ابزار پذیرش اینترنتی ۴۹.۵ میلیون تومان بوده که این عدد برای کارت‌خوان‌های فروشگاهی ۵۹ میلیون و ۵۸۴ هزار تومان و برای پذیرش موبایلی تنها ۷۷۵ هزار تومان بوده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا