افتتاح نقاهتگاه جدید سگ ها در سرخه حصار/طعمه گذاری برای موش ها به صورت روزانه در شهر

قدرت الله محمدی درباره آخرین وضعیت سگ های ولگرد در تهران و عقیم سازی آنها گفت: در حوزه سگ های ولگرد در حال اقدامات و جابجایی های بین بخشی هستیم. بر همین اساس هم عده ای که در این باره منافعی دارند در حال جریان سازی هستند و کلیپ هایی مانند تجمع سگ ها در ورودی یک بانک، حاکی از این جریان سازی هاست. البته که ما می دانیم که این جریان سازی ها از کجا پیش آمده است.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران با بیان اینکه درحال طی کردن روند مناسبی درباره سگ ها و جمع آوری آنها از مناطق مختلف تهران هستیم، افزود: زنده گیری این سگ ها و انتقال آنها به نقاهتگاه همچنان انجام می شود. نقاهتگاهی در چیتگر با ظرفیت نگهداری ۴۰۰ سگ وجود دارد که توسط حامیان حیوانات مدیریت می شود . درباره نقاهتگاه سرخه حصار نیز که با ظرفیت نگهداری حدود ۴۰۰ سگ آماده افتتاح است در اطلاعیه ای اعلام کردیم که حامیان حیوانات درصورتی که دارای NGO ثبت شده هستند می توانند این نقاهتگاه را مدیریت کنند. علاوه بر این یک نقاهتگاه دیگر نیز در آرادکوه وجود دارد.

محمدی ادامه داد: هیچگاه نمی توان همه سگ های تهران را جمع آوری کرد و البته جمع آوری همه سگ ها کاری است غیر اصولی. چرا که بسیاری از این سگ ها در زیستگاه های طبیعی خود مانند پارک جمشیدیه، سرخه حصار و چیتگر در حال زیست هستند. این سگ ها هر گاه به سطح شهر ورود کنند جمع آوری و عقیم سازی شده و واکسن هاری به آنها تزریق می شود و پس از آن در نقاهتگاه ها نگهداری می شوند. در صورتی که اگر همه آنها را جمع آوری و در یک نقطه تجمیع کنیم بیماری بین سگ ها بیشتر و شرایط دشوارتر می شود.

او اضافه کرد: عقیم سازی سگ ها باید به طور مداوم انجام شود تا زمانی که جمعیت آنها در تهران به حد نرمال و طبیعی برسد. البته بعضا شاهد هستیم که شهرستان های اطراف تهران سگها را به محدوده شهر تهران آورده و رها می کنند که در این رابطه نیز با وزارت کشور هماهنگ کردیم که ابلاغیه سراسری را برای شهرستان های اطراف تهران در نظر بگیرد که این سگ ها در همان شهرستان ها عقیم سازی شوند.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران با بیان اینکه به رغم مشکلات اعتباری اما در این حوزه به دلیل اهمیت مسائل بهداشتی در شهر، اعتبارات به صورت کامل جذب می شود، عنوان کرد: طبق تنظیم برنامه تزریق واکسن هاری به سگ ها، این واکسیناسیون باید سالی یک بار انجام شود . درباره رنگ بندی های پلاک سگ ها نیز پلاک های زرد برای سگ های عقیم سازی شده و پلاک قرمز نیز برای سگ های واکسینه شده در نظر گرفته شده است.

سم مورد استفاده برای موش ها با نظر سازمان حفظ نباتات تغییر کرد

او با اشاره به اینکه برنامه مدون درباره مبارزه با موش ها داریم، یادآور شد: هر روز اکیپ های پیمانکاری در مناطق ۲۲ گانه به تفکیک اقداماتی را مبنی بر طعمه گذاری و مسدود سازی منافذ انجام می دهند و در پایان هر هفته گزارش این اقدامات را بررسی می کنیم. در نتیجه این اقدامات و تغییراتی که در سم مورد استفاده انجام شده، شاهد کاهش این موش ها هستیم. در واقع هم خرید سم از ۳ تن به ۶۰۰ کیلو کاهش پیدا کرده و هم اثر بخشی آن بسیار بیشتر شده است، چرا که سازمان حفظ نباتات سم قبلی مورد استفاده را بدون اثر و دارای مشکل دانست.

بنا براعلام سایت شهر، مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران در پایان گفت: ویژگی سم جدیدی که مورد استفاده قرار می گیرد این است که اثرات آن یک هفته بعد روی موش آغاز می شود و بر اثر فعل و انفعالاتی که در جریان خون موش ها به وجود می آورد باعث رقیق شدن خون آنها و رساندن سن موش ها به سن پیری و در نتیجه مرگ زودرس آنها می شود. در واقع با استفاده از این سموم ظرف یک هفته تا ۱۰ روز این موش ها از بین می روند البته این روند باید بدون وقفه ادامه داشته باشد تا نتیجه مورد نظر و مناسب در باره کاهش موش ها حاصل شود. با این اقدامات تاکنون شاهد کاهش ۱۲ درصدی تماس شهروندان درباره وجود موش ها در سطح شهر هستیم. بررسی های میدانی نیز حکایت از کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی جمعیت موش ها می دهد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا