افزایش ۲ درصدی سرقت در ۱۰ ماهه نخست سال جاری/دستگیری ۶۳۴ سارق و کشف ۵۰۰ماینر در پایتخت

سردار حسین رحیمی در حاشیه برگزاری پنجاه و دومین مرحله طرح رعد در جمع خبرنگاران گفت: پنجاه و دومین مرحله طرح رعد با تلاش همکاران پر تلاشم در پلیس پیشگیری و کلانتری‌های سطح شهر اجرا شد. این مرحله از طرح رعد با رویکرد برخورد با انواع و اقسام جرایمی که در حوزه کلانتری‌ها رخ می‌دهد به صورت هجومی به سارقین گوشی موبایل، اراذل و اوباش، قاچاقچیان خرد، کالاهای قاچاق و خرده فروشان مواد مخدر و … اجرایی شد.

وی افزود: در این مرحله در مجموع ۶۳۴ نفر از سارقین دستگیر و ۱۸۹۷ فقره سرقت در این مرحله کشف و اموال زیادی از مردم نیز کشف شده است. همچنین ۱۴۴ دستگاه خودرو و موتورسیکلت کشف شده است.

وی با اشاره به اینکه در این مرحله از اجرای طرح رعد ۷۹۹ پرونده سرقت بسته شده، افزود: ۳۲ باندی که از سه نفر به بالا بودند در این مرحله منهدم شد که اکثر آنها در حوزه سرقت فعالیت می‌کردند. همچنین ۲۶ نفر از محکومین فراری دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند و ارزش اموال سرقتی مکشوفه در این مرحله بالغ بر ۱۶ میلیارد تومان است.

فرماندهی انتظامی تهران بزرگ درمورد سارقین دستگیر شده در این مرحله از طرح رعد و دسته بندی سرقت آنها گفت: ۲۴ درصد سارقین در حوزه لوازم و محتویات خودرو، ۱۳ درصد در حوزه قاپ زنی و موبایل قاپی، ۴ درصد در حوزه سرقت منزل، ۴ درصد در حوزه مالخری و ۵۵ درصد نیز سارقین اماکن خصوصی و دولتی و همچنین حوزه سرقت سیم و کابل‌های شرکت مخابرات، برق و … اقدام به سرقت می‌کردند.

وی ادامه داد: تا این لحظه افراد دستگیر شده به ۱۰۰۰ فقره سرقت اعتراف کردند که البته این موضوع و کسب اعتراف از آنها ادامه دارد. در پنجاه و دومین مرحله از اجرای طرح رعد ۴ قبضه سلاح جنگی به همراه ۶۸ عدد فشنگ کشف شده و ۵۰ عدد انواع سلاح سرد نیز کشف شده است. همچنین ۶۹ پاتوق سارقین، ۱۱ مرکز مالخرها، ۱۱ مرکز تجمع اراذل و اوباش و ۷۵ مرکز خرده فروشی مواد مخدر منهدم شده و ۲۲ نفر از اراذل و اوباش سطح دار دستگیر شدند.

به گفته رییس پلیس تهران، در جریان این مرحله از طرح رعد ۴۵ کیلو مواد مخدر نیز کشف و ۲۷۵ خرده فروش مواد مخدر دستگیر شدند. در این مرحله ۲۸ فقره پرونده کالاهای قاچاق و ۵۰۰ عدد ماینر کشف شده که این ماینرها در سه مزرعه بیت کوین جنوب و جنوب غرب تهران که از برق صنعتی استفاده می‌کردند، کشف شده است.

سردار رحیمی در پاسخ به سوالی در خصوص پایین آمدن سن سرقت به زیر ۱۸ سال گفت: اینطور نیست که بتوانیم بگوییم سن سرقت پایین آمده اما سارقین زیر ۱۸ سالی داریم اما قابل لمس نیست.

وی در خصوص در اولویت قرار نگرفتن سرقت‌های موبایل و سرقت‌های کوچک توسط پلیس، گفت: مردم بدانند به محض اینکه مجرمی به آنها تعدی می‌کند و سرقتی انجام می‌شود از طریق سامانه ۱۱۰ با پلیس تماس بگیرند و بی تردید تمام سرقت‌ها برای ما مهم است. سرقت کوچک و بزرگ برای ما فرقی ندارد. البته سرقت‌های بزرگ و پیچیده از ما انرژی بیشتری می‌گیرد، اما همه سرقت‌ها برای ما مهم هستند ولی سرقت به عنف و مسلحانه که بازتاب‌های امنیتی دارند مورد توجه ویژه قرار داده خواهند شد.

وی در خصوص آمارهای ۱۰ ماهه نخست سال جاری در حوزه سرقت نیز گفت: سرقت‌ها به ویژه سرقت‌های خرد در این مدت ۲ درصد افزایش پیدا کرده و ۲.۷ درصد نیز افزایش در حوزه کشف داشته‌ایم.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در خصوص موضوع ترافیک تهران نیز گفت: در پنجشنبه‌ای که مقام معظم رهبری با نخبگان جلسه‌ای در ارتباط با ترافیک داشتند ما پس از مطلع شدن از موضوع در همان روز جمعه صبح در پلیس راهنمایی و رانندگی به همراه پلیس پیشگیری و یگان امداد که می‌توانند در این حوزه کمک کنند همه توان را به کار بستیم و انرژی مضاعفی در اختیار پلیس راهور گذاشتیم. در همین راستا طرح‌هایی که می‌توانند عبور و مرور را تسهیل کنند طراحی شد و به این ترتیب شاهد کاهش ۱۰ درصدی ترافیک صبحگاهی و ۱۳ درصدی ترافیک شامگاهی بودیم.

وی ادامه داد: به این ترتیب عبور و مرور روانتر شد و این بضاعت پلیس بود. ما در حوزه تسهیل عبور و مرور و روان سازی عبور و مرور آنچه در حد بضاعت داریم انجام می‌دهیم. امیدواریم سایر دستگاه‌ها نیز پای کار بیایند. شهرداری در این حوزه اقداماتی را در حال انجام دارد، اما مردم باید آثار آن را ببینند. پلیس مجری است و سایر دستگاه‌ها بسترساز هستند. باید پای کار بیایند تا مردم آثار آن را مشاهده کنند.

به گزارش ایسنا، در پنجاه و دومین مرحله از اجرای طرح رعد فردی به اتهام آتش زدن خودروهای گرانقیمت توسط کلانتری ۱۲۷ نارمک دستگیر شده بود که با استفاده از بنزین و مواد شیمیایی اقدام به آتش زدن خودروهای گرانقیمت در محدوده این کلانتری کرده بود.

وی که سوابق سرقت همچون دو مورد کیف قاپی را داشت در تشریح اقدام خود با تاکید بر اینکه صاحب خودرو را از قبل نمی‌شناخته و خصومتی هم با وی نداشته، گفت:‌ از این اقدام انگیزه خاصی نداشتم و تنها حسادت موجب انجام این کار شد و الان نیز از این کار پشیمان هستم.

همچنین مالک خودرو در تشریح این اقدام گفت: صبح ناگهان متوجه آتش گرفتن خودرو شدم و وقتی از منزل خارج شدم دیدم خودروی من در حال سوختن است.

سردار رحیمی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ خطاب به مالک خودرو تاکید کرد: ان‌شاءالله دستگاه قضایی محکم با چنین رفتاری برخورد خواهد کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا