رصد سیاره ای به شکل توپ راگبی

ایندپندنت نوشت،ستاره شناسان برای نخستین بار یک سیاره خارج از منظومه شمسی با شکلی غیرمعمول شبیه توپ راگبی رصد کرده اند.

به گزارش این سیاره به دلیل نیروی امواج بین خود و ستاره دوردست Wasp۱۰۳ (که دور آن مدار می زند) کشیده و فشرده شده است.
ستاره مذکور ۱.۷ برابر بزرگتر از خورشید است. سیاره کج و کوله که به نام Wasp۱۰۳b مشهور است با استفاده از داده های تلسکوپ فضایی Cheops (متعلق به اتحادیه اروپا) ردیابی شده است. محققان داده های مذکور را با اطلاعات موجود از تلسکوپ های هابل و اسپیتزر ترکیب و بررسی کردند .WASP-۱۰۳b در فاصله هزارسال نوری از زمین قرار دارد.

محققان با استفاده از روش «ترانزیت» سیارات خارج از منظومه شمسی را ردیابی می کنند. در این روش هنگام گذر سیاره از جلوی ستاره، نور آن خاموش می شود و در نتیجه محققان سیاره را ردیابی می کنند. محققان با کمک این روش می توانند اندازه و جزئیات دیگری درباره سیارات را درک کنند.

پژوهشگران با کمکCheops توانستند سیگنال های موجود را با دقت بیشتری رصد کنند. پس از آن نیز آنها توانستندشکل سیاره و جزئیات دیگر درباره آن را دریابند.همچنین داده ها نشان داد این سیاره متورم است. هرچند حجم آن ۱.۵ بار بیشتر از مشتری است، اما شعاع آن دو برابر سیاره مذکور است. این داده ها نشان از متورم بودن سیاره و دلیل احتمالی آن گرمای ستاره ای است که دور آن مدار می زند.

ژاک لاسکار از رصدخانه پاریس می گوید: اینکه تلسکوپ مذکور توانسته از شکل افتادگی را ردیابی کند، خارق العاده است. این نخستین باری است که چنین تحلیلی انجام می شود و ما امیدواریم با ادامه رصد در بازه زمانی طولانی تر به دانش بیشتری از ساختار داخلی سیاره دست یابیم.

محققان این پژوهش را در نشریهAstronomy&Astrophysics منتشر کرده اند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا