برخی از کارهایی که بهره‌ی هوشی شما را پایین می‌آورد

همه‌ی ما کم و بیش درباره‌ی راه‌های تقویت مغز و حافظه چیزهایی می‌دانیم. از حل کردن جدول گرفته تا خوردن عدس و کندر و باقی روش‌های خوراکی یا غیرخوراکی سنتی و مدرن که می‌توانند بسیار هم موثر باشند.
ممکن است شما جزو افرادی باشید که هیچ‌وقت از حل کردن جدول سودوکو غافل نمی‌شوید یا در بازی‌های گروهی که لازمه‌ی انجام آنها داشتن بهره‌ی هوشی بالایی است، مهارت ویژه‌ای داشته باشید، پس آی‌کیوی بالایی دارید! اما احتمالا خبر ندارید برخی عادات در زندگی روزانه‌ی ما وجود دارند که می‌توانند عصب‌های باارزش مغز را تخریب و تمام تلاش‌هایمان را برای حفظ بهره‌ی هوشی مناسب نقش بر آب کنند.

۱- غرق شدن در استرس
انواع و اقسام مشکلات مالی، نگرانی‌های شغلی و کاری و خانوادگی، همگی عوامل استرس‌زایی هستند که باعث تولید هورمون‌های استرس می‌شوند و بدن را دچار انواع و اقسام بیماری‌ها و مشکلاتی می‌کنند که مغز نیز از این آسیب‌ها در امان نیست.

۲- اضافه وزن و چاقی
تحقیقات نشان می‌دهد که چاقی در میانسالی عملکرد شناختی مغز را کاهش می‌دهد و در نتیجه خطر ابتلا به زوال عقل افزایش می‌یابد.

۳- خوردن شیرینی زیاد
شکر سلول‌های مغز را تخریب می‌کند. بر اساس مطالعه‌ای که در دانشگاه کالیفرنیا روی چند حیوان آزمایشگاهی انجام شد، رژیم غذایی حاوی قند زیاد عملکرد سلول‌های مغز را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و توانایی شناختی مغز را پایین می‌آورد.

۴- انجام چند کار هم‌زمان
هرچند ممکن است استاد انجام هم‌زمان چند کار باشید و به خودتان هم بابت داشتن این مهارت افتخار کنید اما حتما نمی‌دانید نوشتن ایمیل، هم‌زمان حرف زدن با تلفن و در همان حال خوردن وعده‌ی ناهارتان نه ‌تنها به مهارت‌هایتان نمی‌افزاید بلکه قادر است عملکرد پردازش مغزتان را هم مختل کند.
در صورتی ‌که سعی کنید بیش از ظرفیت مغز به ‌طور هم‌زمان برای پرداختن به موضوعات متعدد از آن بهره ببرید، درست مثل زمانی که پنجره‌های متعددی را در ویندوز کامپیوتر باز می‌کنید و سیستم پردازش کامپیوتر اصطلاحا هنگ می‌کند، مغز شما هم متوقف خواهد شد.

۵- قرار گرفتن در معرض دود سیگار
قرار گرفتن در معرض دود سیگار، مغز را در معرض آسیب مواد سمی قرار می‌دهد. هنگامی‌ که رگ‌های خونی و سلول‌های عصبی دچار آسیب شوند، توانایی سلول‌های مغز برای برقراری ارتباط موثر مختل می‌شود و مغز نمی‌تواند از اطلاعات خود به ‌درستی حفاظت کند.

۶- سفرهای هوایی مداوم
با توجه به مطالعه‌ای که در دانشگاه کالیفرنیا در رابطه با عملکرد مغز انجام شده است سفر به مناطق مختلف ریتم طبیعی بدن را مختل می‌کند. از طرفی هنگامی‌ که به ‌طور مداوم در سفر به ‌خصوص سفرهای هوایی باشید، حافظه و فرآیند یادگیری‌تان تا یک ماه بعد از بازگشت از سفر دچار اختلال خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا