گام مهم دانشمندان برای ساخت قلب مصنوعی انسان با استفاده ماهی بیوهیبرید

به گزارش شهر پنج، دانشمندان دانشگاه هاروارد و دانشگاه اموری اولین ماهی رباتیک بیوهیبرید کاملا مستقل ساخته شده از سلول‌های ماهیچه قلب انسان، کاغذ و هیدروژل را ایجاد کردند.

این دستگاه ۲۵ میلی گرمی انقباضات ماهیچه‌ای قلب تپنده را بازسازی می‌کند و به آن اجازه می‌دهد در آب شناور شود. نتایج مربوط به این تحقیق در مجله “Science” منتشر شده است.
دانشمندان دستگاهی از کاردیومیوسیت‌های مشتق شده از سلول‌های بنیادی انسان ساخته‌اند که حرکت گورخرماهی را تقلید می کند. این ربات بیومکانیکی دارای باله دمی متشکل از دو لایه سلول‌های عضلانی است. این لایه‌ها به شیوه‌ای متضاد عمل می‌کنند: وقتی یک طرف باله کشیده می‌شود، طرف دیگر فشرده می‌شود. کشیده شدن لایه منجر به باز شدن کانال‌های پروتئینی حساس به مکانیسم شده که این باعث انقباض بعدی و سپس کشش می‌شود. این حلقه بسته ۱۰۸ روز عمر باتری دستگاه را فراهم می‌کند.
برای کنترل ثانویه چرخه انقباض-کشش، محققان یک آنالوگ از گره سینوسی قلب از کاردیومیوسیت ها ساختند – گره G، که سیگنال های الکتریکی را به عضلات باله می فرستد و به عنوان یک ضربان ساز عمل می کند. گره Gخودمختار و دولایه با هم حرکات سریع بدن و باله خود به خود اما هماهنگ ایجاد کردند. در نتیجه، ماهی ربات گره Gسرعت شنای خود را به بیش از یک طول بدن در ثانیه (۱۵ میلی متر در ثانیه) افزایش داد.
انتهای پیام/

منبع: اسپوتنیک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا