بهترین‌های جشنواره فیلم فجر ۴۰ مشخص شدند / سیمرغ‌ها به برندگان رسید + حواشی

به گزارش شهر پنج مراسم پایانی جشنواره فیلم فجر شامگاه ۲۲ بهمن ماه در سالن اصلی مرکز همایش‌های برج میلاد با پخش سرود ملی ایران و تلاوتی از قرآن مجید آغاز شد.

در ادامه تیزر جشنواره فیلم فجر و یک آیتم با مضمون وحدت کلمه در راه پیروزی انقلاب اسلامی در چهل و سومین سالروز جشن انقلاب روی پرده رفت.

محمد سلوکی مجری مراسم به حاضران خیرمقدم و سالروز پیروزی انقلاب و شب میلاد امام جواد (ع) را تبریک گفت.

در ادامه یک گزارش تصویری از آن چه در ستاد چهلمین جشنواره فیلم فجر گذشت، پخش شد.

دبیر چهلمین جشنواره فیلم فجر: آنچه امروز داریم دسترنج سینماگران اندیشمند است

مسعود نقاش‌زاده دبیر چهلمین جشنواره فیلم فجر پشت تریبون قرار گرفت و در سخنانی گفت: سپاسگزارم که با حضور خود این مجلس را گرم کردید. ایام فجر انقلاب را گرامی می‌دارم. علی‌رغم همه محدودیت‌هایی که در چرخه تولید وجود داشت، سینماگران تلاش کردند و چرخ صنعت سینما را در حرکت نگه داشتند. سینمای ایران به درخت تناوری تبدیل شده که شاخه‌های جوان و پرباری دارد. آنچه امروز داریم دسترنج سینماگران اندیشمند است.

او ادامه داد: ما کوشیدیم که در دوره چهلم رویه‌ها را استانداردسازی کنیم. ما یک آیین‌نامه دقیق و گاهشمار معین داشتیم که فرصتی برای آینده‌نگری به ما می‌دهد. برای ارتقای جشنواره به قانون گرایی تاکید داشتیم. فیلم‌ها را براساس برنامه پذیرفتیم و فشارها را نپذیرفتیم و در راستای عدالت فرهنگی، طنین سینمای انقلاب شنیده شد. البته دشواری‌های بسیاری داشتیم و در برابر تهدیدها و یٲس‌ها همکاران ما تلاش کردند که کار درست را انجام دهند.

او ادامه داد: ما باید چالش‌ها را در سینمای ایران بازشناسایی کنیم. مماشات و مصلحت‌اندیشی، مشکلات ما را حل نمی‌کند و باید سرسختانه با نواقص ‌کار خود روبه رو شویم. این سینما نیاز به مراقبت و مهربانی دارد و باید قدر فرهنگ ارجمند این سرزمین را بدانیم و حیف است که مهر را در دل نپروریم.

پس از سخنان دبیر جشنواره، کلیپی از روند برگزاری جشنواره در خانه جشنواره و سینماهای مردمی پخش شد.

محمد سلوکی در ادامه با احترام به همه سرمایه‌های حاضر هنر و سینما از جمله استاد علی نصیریان که در این مراسم حضور داشت و حضورش با تشویق حاضران روبه‌رو شد، یاد همه رفتگان سینما را گرامی داشت و سپس نماهنگی درباره درگذشتگان سینمای ایران در سالی که گذشت، پخش شد.

پس از سخنان دبیر جشنواره، کلیپی از روند برگزاری جشنواره در خانه جشنواره و سینماهای مردمی پخش شد.

محمد سلوکی در ادامه با احترام به همه سرمایه‌های حاضر هنر و سینما از جمله استاد علی نصیریان که در این مراسم حضور داشت و حضورش با تشویق حاضران روبه‌رو شد، یاد همه رفتگان سینما را گرامی داشت و سپس نماهنگی درباره درگذشتگان سینمای ایران در سالی که گذشت، پخش شد.

  • برگزیدگان بخش مسابقه تبلیغات سینمای ایران

سپس نوبت به اعلام اسامی برندگان در بخش اقلام تبلیغاتی سینمای ایران رسید. مهرداد خوشبخت، محمد روح‌الامین و علی نیک‌رفتار که هیات داوران این بخش بودند برای اعلام نام برندگان به روی صحنه آمدند.

سیمرغ بلورین بهترین عکس: حبیب مجیدی برای فیلم «منصور»

دپیلم افتخار بهترین پوستر: احسان برآبادی «پیرمردها نمی‌میرند» [در این بخش سیمرغ اهدا نشد]

سیمرغ بلورین بهترین آنونس: امید میرزایی برای فیلم «صحنه زنی» و «تک تیرانداز»

  • برگزیدگان بخش سینمای کوتاه

آنونسی از فیلم‌های کوتاه حاضر در جشنواره چهلم پخش شد و سپس برندگان این بخش پس از معرفی هیات داوران و نامزدهای معرفی شدند.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه جشنواره چهلم به رضا نجاتی برای فیلم «ارفاق» اهدا شد.

دانش اقباشاوی یکی از اعضای هیات داوران این بخش، از حضور اثرگذار احمدرضا معتمدی داور این بخش یاد کرد و گفت: یاد می‌کنم از معتمدی که همراه ما بود و تفکر و اندیشه او به ما کمک کرد. او گفت: فیلم‌های کوتاه این دوره، خیلی خوب بودند.

رضا نجاتی پس از دریافت جایزه گفت: این جایزه را به خانواده‌ام تقدیم می‌کنم که همه چیز من هستم. از کسانی که در این فیلم کمک کردند تشکر می‌کنم. من از بچگی تمرین می‌کردم که پشت این تریبون چه بگویم که در این لحظه از یاد بردم. امیدوارم در فیلم بلندم از چشم و گوش مخاطب حفاظت کنم که چه چیزی را می‌خواهم به او بگویم.

  • برگزیدگان بخش سینمای مستند

در این بخش ضمن معرفی مرتضی شعبانی، محمد علی شعبانی، احمد ضابطی جهرمی، محمد تهامی‌نژاد و محمدرضا عباسیان به عنوان هیات داوران و اعلام نامزدها، جایزه اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند به احتضار ساخته حجت طاهری به تهیه‌کنندگی عبدالخالق طاهری اهدا شد.

  • بزرگداشت احمدرضا معتمدی بعد از اعلام جوایز جشنواره چهلم در بخش فیلم کوتاه و مستند، بزرگداشت احمدرضا معتمدی برگزار شد.

در ابتدا ویدیویی درباره این کارگردان و استاد دانشگاه پخش شد که در بخشی از این ویدیو، معتمدی گفت: وقتی من مطلبی درباره فلسفه اگزیستانسیالیسم می‌خوانم، آن را به زبان سینما برمی‌گردانم. یعنی مفاهیم و محتوای فلسفی باید به فرم استحاله پیدا کنند تا هنر ناب پدیدار شود. من این تحقیقات را در قالب کتابی سه جلدی به نام «فلسفه فیلم» ارائه دادم.

در ادامه محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد خراعی، رئیس سازمان سینمایی، استاد علی نصیریان، بازیگر پیشکسوت سینما و مسعود نقاش‌زاده دبیر جشنواره برای این مراسم بزرگداشت به روی صحنه آمدند و سپس احمدرضا معتمدی بر صحنه حاضر شد.

استاد نصیریان گفت: من از اوایل دهه بیست وارد کار نمایش شدم و حالا شاهد رشد و بالندگی هنرهای نمایشی ایران و تئاتر و سینما هستم. از ابتدای دهه چهل کار رونق‌بخشی به هنرهای نمایشی آغاز شد تا امروز شاهد درخشش آثار ایرانی در جشنواره‌های جهانی سراسر دنیا باشیم. من با آقای معتمدی یک فیلم کار کردم.

او ادامه داد: باید بگویم معتمدی به لحاظ اخلاق و کار بسیار حرفه‌ای است و من از همکاری با او‌بسیار لذت بردم. باید به یاد داشت که فرهنگ پشتوانه هنرمند است و هنر صرفا به تخصص بستگی ندارد و هنرمند در ابتدا موظف است که با مقوله فرهنگ و پشتوانه‌های دینی و معرفتی آشنا باشد.

نصیریان گفت: در دهه ۳۰ تنها یک کتاب تئاتری موجود بود اما حالا شاهد سیل کتاب‌ها در این حوزه هستیم. فرهنگ، غذای روح و جان یک ملت است و روح افراد از طریق سینما، کتاب، تئاتر و موسیقی تغذیه می‌شود و به آگاهی دست می‌یابد. من به احمدرضا معتمدی تعظیم می‌کنم.

احمدرضا معتمدی گفت: از دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره و علی نصیریان کمال سپاسگزاری را دارم. علی نصیریان با سلول به سلول وجودش کار می‌کند و همه هنر خود را با اخلاق در هم می‌آمیزد. من از همکاری با ایشان بسیار خرسند هستم. او همواره به دیسیپلین تئاتری متعهد بود و من از او مسائل بسیاری را یاد گرفتم.

معتمدی بیان کرد: من در ابتدای انقلاب ساده‌لوحانه شیفته “شعار طرحی نو براندازیم” شدم و امروز فهمیدم علم برای بیان طرح‌های جدید کافی نیست بلکه فاسفه علم است که با بررسی نظریات علمی، نظریه‌پردازی‌های جدیدی را جهت ارتقای سطح کیفی علم مورد بحث ارائه می‌دهد. من هم سی سال مشغول بررسی و نوشتن کتاب فلسفه فیلم بودم و طولانی شدن این روند به دلیل ذات خود این جریان است. او بیان کرد: نظریه خیال منفصل سهروردی منطبق بر سینما و راهگشا است و می‌تواند مسیر هنرمند را باز کند. یا نظریات ملاصدرا بسیار مورد تامل است و باید به آن پرداخت. باید از همسرم هم تشکر کنم که سی سال با حقوق مختصر معلمی زندگی کردم و می‌خواهم بگویم که بسیار دوستش دارم.

  • سخنان کوتاه رئیس سازمان سینمایی

در بخش بعدی مراسم محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی در سخنانی کوتاه گفت: خوشحالم که در آیین اختتامیه چهلمین جشنواره فیلم فجر در خدمت شما هستم. از همه مردم و علاقه‌مندان سینما در کلیه استان‌ها تشکر می‌کنم و همه کسانی که ایستادند و در این شرایط مقاومت کردند. دست تمام شمایی که تلاش کردید تا سینما سرپا بماند، می‌بوسم.

او اشاره کرد که در مراسم اختتامیه جشنواره تجلی اراده ملی به صورت مفصل صحبت خواهد کرد.

  • جایزه سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی به یاد سرباز وطن حاج قاسم سلیمانی

در بخش دیگر با پخش نماهنگی به یاد سردار شهید قاسم سلیمانی، نوبت به اهدای جایزه ویژه این بخش رسید و زینب سلیمانی برای اهدا جایزه حاج قاسم سلیمانی و محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد خزاعی و مسعود نقاش‌زاده روی صحنه آمدند.

جایزه سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی به «بدون قرار قبلی» (بهروز شعیبی) به تهیه‌کنندگی محمود بابایی اهدا شد.

بهروز شعیبی پس از دریافت این جایزه گفت: این جایزه برای ما خیلی ارزش دارد. امسال جای بسیاری از دوستان ما که توقع داشتیم بازی آنها دیده شود، خالی است. من و محمود بابایی این جایزه را به نمایندگی از گروهی گرفتیم که یکسال برای این فیلم تلاش کردند. خداراشکر این فیلم همان جایزه‌ای که باید را گرفت و ما آن را به کسی که صاحب آن است، خواهیم رساند.

  • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چه گفت؟

محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این مراسم ضمن تبریک فرارسیدن ایام ماه رجب و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: جای بسی خوشبختی است که بهار سینمای ایران مقارن با بهار انقلاب اسلامی شده است. چهلمین جشنواره فیلم فجر امشب به پایان می‌رسد و عدد چهل عددی مقدس در فرهنگ دینی ما است. از صبح فردا جشنواره چهل و یکم فیلم فجر برای ترسیم سینمایی امیدآفرین، آگاهی‌بخش و انگیره دهنده شروع به کار می‌کند.

او اظهار داشت: عدالت فرهنگی که شعار دولت ما است، در این دوره از جشنواره با اکران آثار در ۳۱ استان به ثمر نشست. انواع ژانرها در سینما حضور داشتند و با حضور چهار نسل هنرمند سینمای بعد از انقلاب، جشنواره رونق گرفت.

او ادامه داد: با بررسی تجارب به دست آمده در این چهل سال و با بررسی نقاط ضعف و قدرت برای اعتلای سینمای ایران و متناسب با ارزش‌های انقلاب اسلامی گام خواهیم برداشت. سینمای ما موفقیت‌های زیادی تاکنون به ارمغان آورده اما چیزی که امروز می‌بینیم سطح توقع ما را براورده نمی‌کند و به دنبال اعتلای هر چه بیشتر هستیم. در این دوره از جشنواره نام و آوازه سردار شهید قاسم سلیمانی درخشید. امروز در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی هنر باید پیشتاز باشد. با سینما می‌توان روایت اصیل ایرانی را به تصویر کشید. با دیپلماسی فرهنگ و هنر که برای دولت اهمیت بسیار دارد می‌توان موفق بود. کرونا لطمه بسیاری به بدنه سینما زده اما ما با برنامه‌ریزی مدون برای حل مشکلات ناشی از این مشکل می‌کوشیم. من از همه دست‌اندرکارانی که باعث برگزاری این جشنواره شدند تشکر می‌کنم. ما همه همت خود را برای برگزاری وزین جشنواره چهل و یکم در ابعاد انقلاب مصروف می‌کنیم.

در ادامه نوبت به پخش موسیقی رسید و محمد معتمدی برای اجرای قطعاتی به روی صحنه آمد. معتمدی پیش از اجرا گفت: از همه هنرمندان سینما که برای همه ایرانیان خاطره‌سازی و فرهنگ‌سازی می‌کنند، تشکر می‌کنم.

  • معرفی برگزیدگان بخش سودای سیمرغ

پس از معرفی هیات انتخاب و داوران بخش مسابقه سینمای ایران [سودای سیمرغ] نوبت به معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف این بخش رسید و پس از معرفی نامزدها در هر بخش، جوایز اهدا شدند.

سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های بصری اهدا شد به حسن نجفی و امیر ولی‌خانی برای «دسته دختران»

نامزدهای دیگر این بخش عبارتند از: محمد برادران برای فیلم «خائن‌کشی»،امین پهلوان‌زاده برای فیلم «مرد بازنده»،کامیار شفیع‌پور برای فیلم «برف آخر»، فرید ناظرفصیحی برای فیلم «بیرو»

سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی اهدا شد به ایمان کرمیان برای فیلم «موقعیت مهدی»

آرش آقابیگ برای فیلم «خائن‌کشی»، آرش آقابیگ برای فیلم «شهرک»،حمید رسولیان برای فیلم «ضد»، محسن روزبهانی و کاووس روزبهانی برای فیلم «دسته دختران» دیگر نامزدهای این بخش بودند.

سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی اهدا شد به امید گلزاده برای فیلم‌های «برف آخر» و «شادروان»

مونا جعفری برای فیلم «علف‌زار»، شهرام خلج برای فیلم «موقعیت مهدی»، عظیم فراین برای فیلم «بیرو»، مرتضی کهزادی برای فیلم «ضد» دیگر نامزدهای این بخش بودند.

سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه اهدا شد به محمدرضا شجاعی برای فیلم «ضد»

سهیل دانش‌اشراقی برای فیلم «خائن‌کشی»، امیر زاغری برای فیلم «موقعیت مهدی»، محمدرضا شجاعی برای فیلم «دسته دختران»، آیدین ظریف برای فیلم «۲۸۸۸»، علی نصیری‌نیا برای فیلم «برف آخر» نامزدهای دیگر این بخش بودند.

سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس اهدا شد به مارال جیرانی برای طراحی لباس فیلم «خائن‌کشی»

نامزدهای این بخش عبارتند از :بهزاد آقابیگی برای فیلم «موقعیت مهدی»،فاطمه صفری‌زاده برای فیلم «شادروان»، زهرا صمدی برای فیلم «نگهبان شب»، علی نصیری‌نیا برای فیلم «برف آخر»

سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری اهدا شد به مسیح حدپور سراج برای فیلم «موقعیت مهدی»

مسیح حدپور برنده جایزه بهترین صدابرداری با اشاره به اینکه شب تولدش جایزه گرفت، از هادی حجازی‌فر تشکر کرد که با فیلم موقعیت مهدی او را به موقعیت مسیح رساند.

دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از: مهدی ابراهیم‌زاده برای فیلم «دسته دختران»، بابک اردلان برای فیلم «شادروان»، عباس رستگارپور برای فیلم «بدون قرار قبلی»، امیر نوبخت حقیقی برای فیلم «شب طلایی»

سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری اهدا شد به علیرضا علویان برای فیلم‌های «علف‌زار» و «بدون قرار قبلی» ؛ علیرضا علویان به دلیل کسالت نتوانست به مراسم بیاید و بهروز شعیبی جایزه اش را گرفت.

دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از: فرامرز ابوالصدق «دسته دختران»، امین شریفی «ضد»، امیرحسین قاسمی «خائن‌کشی» و «نگهبان شب»،نعیم مسچیان «۲۸۸۸»

در بخش بهترین موسیقی متن دیپلم افتخار اهدا شد به بهزاد عبدی برای فیلم «علف‌زار» و سیمرغ بلورین این بخش تعلق گرفت به مسعود سخاوت‌دوست برای فیلم «موقعیت مهدی»

دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از:حبیب خزایی‌فر برای فیلم «مرد بازنده»، فردین خلعتبری برای فیلم «ماهان» و «هناس»

سیمرغ بلورین بهترین تدوین اهدا شد به حمید نجفی‌راد برای فیلم «علف‌زار»

ژیلا ایپکچی «شهرک»، حسین جمشیدی گوهری «موقعیت مهدی»، سپیده عبدالوهاب «خائن‌کشی»، حمید نجفی‌راد «دسته دختران» از دیگر نامزدهای این بخش بودند.

سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری اهدا شد به آرمان فیاض برای فیلم «برف آخر»

آرمان فیاض گفت: خوشحالم که از آقای داوودی (فیلمبردار) جایزه می‌گیرم. جای ایشان خالی است و ای کاش باز هم کار کنند.

دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از: وحید ابراهیمی «موقعیت مهدی»، علیرضا برازنده «شهرک»، هادی بهروز «علف‌زار»، محمد حدادی «بدون قرار قبلی».

سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل مرد اهدا شد به نادر سلیمانی برای فیلم «ضد»

نادر سلیمانی پس از دریافت جایزه خود گفت: خیلی کارم سخت شده است. آن موقع طنز کار می‌کردم ولی الان دیگر نمی‌دانم چه کنم. از هیات داوران تشکر می‌کنم چون ۳۰ سال است که کار می‌کنم ولی تا به حال ضربان قلبم این طور بالا نبود.‌

او با تشکر از مردم و همکارانش گفت: فقط یک آرزو دارم و اینکه زنان ‌سرزمینم‌ همیشه آزاد باشند.‌ جایزه را به مادران ۱۷ هزار بیگناه و شهید که در این راه به شهادت رسیدند تقدیم می‌کنم.

دیپلم افتخار بهترین نقش مکمل مرد اهدا شد به علی‌اکبر اُصانلو برای فیلم «نگهبان شب».

علی‌اکبر اصانلو پس از دریافت دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد که متن از پیش آماده داشت، با اشاره به اینکه نیمی از قرن را پشت سر گذاشته است، از حضورش به سمت عرصه سیمرغ‌ها از خاک صحنه گفت و از میرکریمی و دیگر همکارانش در «نگهبان شب» تشکر کرد. ( او بازیگر قدیمی تئاتر زنجان است)

سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل زن اهدا شد به صدف اسپهبدی برای فیلم «علف‌زار»

دیپلم افتخار بهترین نقش مکمل زن اهدا شد به فرشته حسینی برای فیلم «دسته دختران»

فرشته حسینی پس از دریافت دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل زن از شهاب حسینی ( اعضای هیات داوران) تشکری ویژه کرد و گفت: خیلی عزیزید. او از خانواده و خواهرش من هم تشکر کرد و افزود: نوید (محمدزاده – همسر فرشته حسینی) خیلی برای من لحظه مهمی است که تو من را نگاه می‌کنی. این تازه اول راه ماست.

دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از:صفورا خوش‌طینت برای فیلم «نگهبان شب»، شادی کرم‌رودی برای فیلم «بی‌رویا»، لیندا کیانی برای فیلم «ضد»، نوشین مسعودیان برای فیلم «برف آخر»

سیمرغ بلورین بهترین نقش اول مرد اهدا شد به امین حیایی برای فیلم برف آخر

دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از: تورج الوند برای فیلم «نگهبان شب»، پژمان جمشیدی برای فیلم «علف‌زار»، مهدی نصرتی برای فیلم «ضد»

سیمرغ بلورین بهترین نقش اول زن اهدا شد به طناز طباطبایی برای فیلم «بی رویا»

طناز طباطبایی با شکر گذاری به درگاه خدا گفت: ای کاش آقای نصیریان هنوز در سالن بودند چون ما هر چه داریم مدیون منش و نسل آنهاست و من منش او را سرلوحه کار خودم قرار داده‌ام. از تمام گروه فیلم «بی‌رویا» تشکر می‌کنم و قدردان زحمات آنها هستم.

دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از : سارا بهرامی برای فیلم «علف‌زار»، ژیلا شاهی برای فیلم «موقعیت مهدی»، لاله مرزبان برای فیلم «نگهبان شب»، لادن مستوفی برای فیلم «برف آخر»

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه اهدا شد به کاظم دانشی برای فیلم علفزار

ابراهیم امینی و هادی حجازی‌فر برای فیلم «موقعیت مهدی»،فرهاد توحیدی و مهدی تراب‌بیگی برای فیلم «بدون قرار قبلی»، امیرحسین عسگری، امیرمحمد عبدی و سیدحسن حسینی برای فیلم «برف آخر»

رضا میرکریمی و محمد داوودی برای فیلم «نگهبان شب» از دیگر نامزدهای این بخش بودند.

سیمرغ بهترین فیلم اول اهدا شد به «موقعیت مهدی» به کارگردانی هادی حجازی‌فر

«بی‌رویا» به کارگردانی آرین وزیردفتری، «علف‌زار» به کارگردانی کاظم دانشی، «ملاقات خصوصی» به کارگردانی امید شمس از دیگر نامزدهای این بخش بودند.

در بخش جایزه ویژه هیات داوران دیپلم افتخار اهدا شد به سید هادی محقق کارگردان فیلم “درب” و سیمرغ در این بخش تعلق گرفت به امیر حسین عسگری کارگردان فیلم«برف آخر»

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی اهدا شد به رضا میرکریمی برای فیلم «نگهبان شب» که به نمایندگی تورج الوند بازیگر فیلمش این جایزه را گرفت.

هادی حجازی‌فر «موقعیت مهدی»، کاظم دانشی «علف‌زار»بهروز شعیبی «بدون قرار قبلی»، امیرحسین عسگری «برف آخر»، رضا میرکریمی «نگهبان شب» دیگر نامزدهای این بخش بودند.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم اهدا شد به حبیب الله والی نژاد برای فیلم «موقعیت مهدی»

«برف آخر» به تهیه‌کنندگی حسن مصطفوی،«علف‌زار» به تهیه‌کنندگی بهرام رادان،«نگهبان شب» به تهیه‌کنندگی رضا میرکریمی از دیگر نامزدهای این بخش بودند.

  • صحبت‌های برگزیدگان بخش سودای سیمرغ

حسن نجفی برگزیده سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه بصری گفت: از داوران تشکر می‌کنم. حجم کار آن‌قدر زیاد بود که دو گروه شدیم و خوشحالیم مورد تایید قرار گرفت. از همه بچه‌ها تشکر می‌کنم و از خانم قیدی تشکر می‌کنم بخاطر سخت گیری هایی که کرد باعث شد ما کار خوبی را ارائه دهیم. امیر ولی‌خانی گفت: خوشحالم که با تنها بانوی جشنواره چهلم کار کنم و جایزه را به همسرم تقدیم می‌کنم.

ایمان کرمیان برگزیده سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی این جایزه را به گروه ۹ نفره‌اش و کلیه عوامل فیلم تقدیم کرد.

امید گلزاده برگزیده سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی گفت: امشب شب جذابی است. جای حسین نمازی خیلی خالی است. از تیم ۱۵ نفره که همراه من بودند تشکر می‌کنم. از خانواده‌ام تشکر می‌کنم و سیمرغم را به دخترم هورا تقدیم میکنم.

مسیح حدپور سراج برگزیده سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری گفت: شب تولدم این جایزه را گرفتم و در آستانه ورود به دهه ۴۰ زندگی‌ام هستم و آن را به فال نیک می‌گیرم. از هادی حجاری‌فر تشکر می‌کنم که به من اعتماد کرد و همچنین از همه بچه‌های گروه تشکر می‌کنم.

بهزاد عبدی برگزیده دیپلم افتخار بهترین موسیقی متن پس از دریافت جایزه گفت: از بهرام رادان، کاظم دانشی و همه عوامل فیلم کمال تشکر را دارم و از عوامل برگزاری جشنواره ۴۰ و داوران محترم به ویژه استاد مجید انتظامی تشکر می‌کنم.

حمید نجفی‌راد برگزیده سیمرغ بلورین بهترین تدوین عنوان کرد: خوشحالم و از هیات داوران ممنونم که کارم را دیدند. دو فیلمی که کار کردم در شرایط عجیبی بود و شش ماه درگیر بیماری بودم. این جایزه برای همسرم است که از من حمایت که کار را تولید کنم. از دوستانم در فیلم و بهرام رادان متشکرم.

آرمان فیاض برگزیده سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری به روی صحنه آمد و گفت: از حسن مصطفوی و تمام عوامل فیلم تشکر می‌کنم. خیلی خوشحالم که جایزه را از دستان آقای محمد داوودی گرفتم. او فیلمبردار مورد علاقه من است و امیدوارم باز هم کار کند. این جایزه متعلق به گروه «برف آخر» است و می‌خواهم آن را به پدرم تقدیم کنم که هنر را در من زنده کرد.

فرشته حسینی برگزیده دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل زن گفت: خیلی ممنون از هیات داوران. از خانم قیدی تشکر می‌کنم که جایش در این مراسم خیلی خالی است. او خطاب به همسرش نوید محمدزاده که در سالن حضور داشت، گفت: نوید، این لحظه مهمی است که تو مرا نگاه می‌کنی…

صدف اسپهبدی برگزیده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن گفت: از هیات داوران ممنونم و متشکرم که جوانان را دیدید. از مادر و پدرم ممنونم که من را تحمل کردند تا به جایی که می‌خواهم برسم. از آقای دانشی و رادان متشکرم.

علی‌اکبر اصانلو برگزیده دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد پس از دریافت جایزه، اظهار داشت: راهی بسیار آمده‌ام و نیمی از قرن را پشت سر گذاشته‌ام. اینک خویش را سراسر آرزومندی و سپس برای کسانی می‌دانی که در گذر گذشت‌زمان مرا دیده‌اند. آقای میرکریمی، بسیار از شما سپاسگزارم. متشکرم از همه عزیزانی که در طول فیلمبرداری زحمات مرا پذیرا شدند و مرا تحمل کردند.

نادر سلیمانی برگزیده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد پس از دریافت جایزه گفت: کارم از این بعد سخت شد. قبلا طنز کار می‌کردم و الان مانده‌ام که چه کار کنم. از هیات داوران متشکرم‌. ۳۰ است که کار می‌کنم اما این برای اولین بار است که ضربان قلبم بالا رفته است. آرزو دارم زنان سرزمینم آزاد باشند. ضد را به مادران این سرزمین و مادران شهدا تقدیم می‌کنم. از همکارانم ممنونم و امیدوارم بتوانم کارهای بهتری انجام دهم. از مردم عزیزم هم سپاسگزارم.

طناز طباطبایی برگزیده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی زن پس از دریافت این جایزه گفت: خدا را شاکر هستم و باید بگویم هرچه داریم مدیون آقای نصیریان و آن نسل طلایی در بازیگری است. از آرین وزیر دفتری بابت فیلم خوبی که ساخت تشکر می‌کنم. این جایزه مرهون زحمات تک‌تک عوامل فیلم است.

امین حیایی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی مرد گفت: از یک قصه عشق برایتان بگویم. این دومین سیمرغ من است. عاشقانه در خدمت این گروه بودم و دست تک تک عوامل را می‌بوسم.

هادی حجازی‌فر برگزیده سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی فیلم اول گفت: از هیات داوران خیلی ممنونم. سینما در این شش سال با من مهربان بوده و امیدوارم ناامیدتان نکنم. یک شوخی کنم! هرچه می‌شود گردن ما می‌افتد. حذف سیمرغ مردمی را گردن ما انداختند، لو رفتن برندگان امسال کار ما نبود! از بچه‌های گروهم ممنونم‌ و مومن‌ترین آدم‌ها بودند و از همه کارهایشان گذشتند و وقفه‌های یک ماهه بدون دستمزد را تحمل کردند‌. ما آمدیم بمانیم و این تازه اول راه است.

کاظم دانشی برگزیده سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه گفت: از آقای رادان و همه بچه‌های علف‌زار تشکر می‌کنم. حضور فیلم من در جشنواره شجاعت می‌خواست. اگر با تعامل نبود این فیلم ساخته نمی‌شد. از مادرم خیلی ممنونم اما جایزه‌ام را به پدرم تقدیم می‌کنم.

حواشی

بی نظمی عجیب در مراسم اختتامیه، قطع صدا در پخش زنده تلویزیونی، لو رفتن برگزیدگان قبل از آغاز مراسم، رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی، حذف سیمرغ مردمی و افول کیفیت فیلم ها از حواشی عجیب مراسم بودند.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا