واریز حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان توسط متقاضیان نهضت ملی مسکن

به گزارش شهرپنج، طبق جدیدترین آمار تاکنون حدود ۳۳۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن به مرحله اجرا رسیده و مجموع افتتاحات در قالب طرح اقدام ملی و نهضت ملی مسکن بیش از ۴۰ هزار واحد بوده است. گفته می شود اوایل سال آینده تعداد دیگری از واحدها به بهره برداری می‌رسد.

از طرف دیگر تا امروز حدود ۳۱۴ هزار و ۱۳۶ نفر در بانک مسکن برای طرح نهضت ملی مسکن حساب افتتاح کردند که از این میزان ۲۰۱ هزار و ۶۶۶ نفر آورده خود را به حساب طرح نهضت ملی مسکن واریز کردند.

محمود شایان – مدیرعامل بانک مسکن – ضمن اعلام خبر فوق، جمع آورده متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن را ۱۲ هزار و ۸۹۷ میلیارد تومان برشمرد و افزود: از جمع آورده متقاضیان تاکنون ۷ هزار و ۹ میلیاردتومان به حساب سازندگان واریز شده و ۵ هزار و ۸۸۸ میلیاردتومان نیز نزد بانک است تا بنا به درخواست دستگاه‌های متولی به سازندگان پرداخت شود.

وی ادامه داد: از محل تسهیلات نیز تاکنون یکهزار و ۹۳۳ میلیاردتومان به حساب سازندگان پرداخت شده است.

مدیرعامل بانک مسکن در تشریح جزئیات پروژه های معرفی شده به بانک گفت: تعداد ۷ هزار و ۴۳۷ پروژه به تعداد ۱۴۳ هزار و ۳۵۲ واحد به بانک معرفی شد. تاکنون ۱۹۴ پروژه به تعداد ۷ هزار و ۵ واحد به دفترخانه معرفی و یکهزار و ۱۳۳ پروژه به تعداد ۳۸ هزار و ۲۴۷ واحد قراردادشان منعقد شده است.

بنابراین گزارش، قانون جهش تولید و تامین مسکن (نهضت ملی مسکن) مصوب ۱۷ مردادماه ۱۴۰۰ یکی از برنامه‌های کلان دولت سیزدهم محسوب می‌شود. دولت با تلفیق دو طرح «نهضت ملی مسکن» و «اقدام ملی مسکن» قصد دارد چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال احداث کند. بانک‌ها موظف شده‌اند سالیانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به طرح جهش تولید و تامین مسکن اختصاص دهند.

طبق آخرین آماری که وزارت راه و شهرسازی ارایه داده تا روز یکم اسفندماه ۱۴۰۰ تعداد ۳۲۰ هزار واحد یا تکمیل شده یا آماده عملیات اجرایی است و برای یک میلیون واحد تامین زمین شده است.

رستم قاسمی – وزیر راه و شهرسازی وعده داده که تا پایان سال جاری ۸۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن به مرحله عملیات اجرایی برسد. وام این واحدها در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، دیگر کلانشهرها ۴۰۰ میلیون، مراکز استانها ۳۵۰ میلیون، سایر مناطق شهری ۳۰۰ میلیون و روستاها ۲۵۰ میلیون تومان با نرخ سود حداکثر ۱۸ درصد تعیین شده است. طبق آخرین برآوردها قیمت هر متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن ۴.۷ میلیون تومان خواهد بود.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا