وزیر امور خارجه: افغانستان حق آبه ایران را حل کند

به گزارش شهرپنج حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی با «امیرخان متقی» سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان، واقعه زلزله در این کشور را که خسارات جانی و مالی جدی به همراه داشت، تسلیت گفت.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن اعلام مراتب همدردی دولت و مردم ایران با زلزله زدگان اظهار داشت: بخشی از کمک‌های جمهوری اسلامی ایران در قالب دو محموله هوایی به سرعت به افغانستان ارسال شد.

امیرعبداللهیان با اشاره به اعزام گروه‌های امدادی هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به افغانستان تاکید کرد: ما همچون گذشته در کنار مردم شریف و صبور افغانستان هستیم و در صورت نیاز آماده اعزام تیم پزشکی هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از این‌ گفتگوی تلفنی، درباره حق آبه ایران از رود هیرمند، تاکید کرد: درخواست جدی داریم که هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان در عمل به تعهدات دوجانبه خود مطابق قراردادهای لازم الاجرای فیما‌بین در حوزه حق آبه ایران و آب‌های مرزی همکاری لازم و جدی را داشته باشد و با حل این مسئله، آن را به عاملی برای تقویت همکاری و دوستی بین دو کشور و ملت مبدل کند. امیرعبداللهیان ابراز امیدواری کرد، با همکاری دو کشور روند مقابله با جرایم سازمان یافته و پدیده های شوم قاچاق مواد مخدر و انسان و مبارزه با تروریسم مرتفع شود‌.

امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان نیز ضمن تشکر از پیام های تسلیت و ابراز همدردی مقامات کشورمان و همچنین ارسال به موقع کمک های جمهوری اسلامی ایران برای زلزله زدگان و استقبال و قدردانی مردم افغانستان از وصول این کمک‌ها، اظهار داشت: در شرایط کنونی فراهم کردن سرپناه برای زلزله زدگان بسیار مهم است.

سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان ضمن قدردانی مجدد از ارائه خدمات گسترده به مردم این کشور در شرایط سخت و دشوار کنونی، بر اهتمام این کشور برای توسعه و گسترش روابط تاکید کرد.

وی خواستار اعزام یک هیأت از بخش کشاورزی و مبارزه با مواد مخدر برای دیدار از جمهوری اسلامی ایران شد.

امیرخان متقی همچنین از ادامه رایزنی‌های دوجانبه و اعزام هیأت تخصصی از وزارت نیروی جمهوری اسلامی برای پیگیری حق آبه ایران استقبال کرد.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا