تغییرات قیمت برنج، گوشت و شکر در آبان

به گزارش شهر پنج، در بین انواع برنج، گوشت و شکر، بیشترین افزایش قیمت در آبان ماه مربوط به شکر است که قیمت آن ۷۶.۱ درصد نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹ افزایش یافته است؛ به‌طوری‌که قیمت هر کیلوگرم شکر سفید از حدود ۸۴۰۰ تومان در شهریور سال قبل به ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان در ماه مشابه امسال رسیده است.

البته مشاهدات میدانی نشان می‌دهد قیمت شکر در بسته‌های ۹۰۰ گرمی در مغازه‌ها به ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان هم رسیده است. در این رابطه معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اوایل امسال علت افزایش قیمت شکر را رو به اتمام بودن ذخایر شکر وارد شده با ارز دولتی عنوان کرد و گفت که با توجه به اینکه شکر در حال حاضر با ارز نیمایی وارد می‌شود دیگر مشمول نرخ گذاری تثبیتی نیست.

وضعیت قیمت برنج ایرانی و خارجی

همچنین در یک ساله منتهی به آبان ماه، برنج ایرانی در رتبه دوم افزایش قیمت بین کالاهای اساسی قرار دارد، به طوری که قیمت هر کیلوگرم برنج طارم اعلا و هاشمی درجه یک در آبان امسال با ۵۶.۷ و ۵۵.۴ درصد افزایش، از حدود ۳۱ هزار تومان در آبان سال قبل، به نزدیک ۵۰ هزار تومان رسیده است.

این در حالی است که در ماه‌های اخیر جدال بر سر کاهش دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج بین دستگاه‌های مختلف و واردکنندگان در جریان بود و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با اشاره به خشکسالی ۵۰ سال گذشته و آسیب جدی آن به کشت‌های مختلف کشاورزی از جمله برنج، از کاهش حدود ۱۸ تا ۱۹ درصدی تولید برنج داخلی خبر داده و همین موضوع را عامل افزایش قیمت برنج داخلی عنوان کرده بود.

پیش از این هم اواخر خرداد ماه دبیر انجمن واردکنندگان برنج از ذخیره کم برنج خارجی خبر داده بود و چند بار خواستار کاهش زمان دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج شد. چراکه دوره ممنوعیت فصلی هر سال از ابتدای مردادماه آغاز و تا آبان‌ماه ادامه دارد، اما امسال ممنوعیت ثبت سفارش برنج زودتر از سال‌های قبل، یعنی از اول آبان برداشته شد.

قیمت برنج پاکستانی و برنج تایلندی نیز در همین ماه ۱۴ و ۱۱.۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته و از حدود ۲۴ و ۱۴ هزار تومان به حدود ۲۸ و ۱۶ هزار تومان در آبان امسال رسیده است.

افزایش بیش از ۲۷ درصدی قیمت مرغ

قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه نیز در آبان با افزایش ۲۷.۱ درصدی به بیش از ۳۰ هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول در ماه مشابه سال قبل حدود ۲۴ هزار تومان بوده است.

نرخ مصوب مرغ برای مصرف کننده در فروردین امسال ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شد، اما در اوایل آبان با افزایش مجدد به ۳۱ هزار تومان تغییر کرد.

گوشت قرمز چقدر گران شد؟

در این میان قیمت هر کیلو گوشت گوساله و گوسفندی با ۴۱.۶ و ۱۸.۷ درصد افزایش در آبان امسال به حدود ۱۳۴ و ۱۳۲ هزار تومان رسیده است. قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی و گوساله در ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب حدود ۹۵ و ۱۱۱ هزار تومان بوده است.

بر این اساس، کمترین کاهش قیمت در آبان امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل مربوط به برنج تایلندی بوده است.

کدام کالاها طی یک ماه گران شدند؟

بررسی قیمت این اقلام اساسی طی یک ماه نیز نشان می‌دهد قیمت همه اقلام یاد شده، به جز برنج تایلندی گوشت گوسفندی با کاهش ۲.۱ و ۰.۶ درصدی، در آبان امسال نسبت به ماه قبلش بین یک درصد (شکر) تا ۱۰ درصد (گوشت مرغ) افزایش یافته است.

تغییرات قیمت برنج، گوشت و شکر در آبان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا