سه عامل مهم در جلب محبت دیگران

به گزارش کارگرآنلاین انسان موجودی اجتماعی و صاحب عقل و منطق است، به همین منظور برای جلب محبت همنوعان خود، راهکارهایی را بکار می برد . دین اسلام بر محبت و رابطه ی دوستانه بین انسانها تاکید دارد. امام جواد (علیه السلام) ــ که سالروز تولدش را در پیش رو داریم ــ راهکارهایی را برای جلب محبت، به ما آموزش می دهد. بر آنیم که در این مقاله، این حدیث را مورد مطالعه و کنکاش قرار دهیم.سه عامل مهم در جلب محبت
امام جواد (علیه السلام) در باره ی جلب محبت می فرماید: «سه خصلت جلب محبّت می کند: انصاف در معاشرت با مردم، همدردی در مشکلات آن ها، همراه و همدم شدن با معنویات»
این عوامل برای همه آدمیان، مخصوصا برای انسان مسلمان که باید الگوی همه باشد؛ لازم است.
کمتر کسی منکر همدردی با مردم در مشکلاتشان، و رعایت انصاف در معاشرت با مردم می شود و بر کمتر کسی پوشیده است، ولی دو عامل اولی، زمانی به نتیجه مطلوب می رسند که با توجه به فقره ی سومی، به جا آورده شوند.
در جامعه مشاهده می شود که نبود این فقره ی سومی، به خیلی از روابط انسانی لطمه وارد می کند، چه کسانی هستند چنان نسبت به هم محبت می ورزند که انسان به حال آنها غبطه می خورد، ولی با کمال تاسف، این دوستیها لحظه ای هستند، چون به خاطر منفعت شخصی، این جلب محبتها صورت می گیرد.
شاید بتوان گفت: کسی که محبت دنیا را بسمت خودش جلب کرده باشد، کیفیت برخورد او با مردم، تابع منافع است، هر جا منافعش محفوظ باشد؛ در مردمداری و محبت به دیگران، سنگ تمام گذاشته و هر جا منافعش در خطر باشد؛ حتی دوستانش را هم فدا می کند. چه زیبا امام سجاد (علیه السلام) می فرماید که: «ریشه همه خطاها (و بدی ها)، دلبستگی به دنیا است»

هوای این ” برادر ” را داشته باشیم.
حضرت علی (علیه السلام) خطاب به کمیل می فرماید: « دین تو برادرت است پس تا می‌توانی در مورد دینت احتیاط نما»کسی که محبت این ” برادر ” را جلب نموده باشد؛ نباید نسبت به خواسته های او بی تفاوت باشد.
پیامبر عظیم الشان اسلام که اخلاق او باعث جلب محبت مردم به دین اسلام شد می فرماید: «به خدایى که جانم در اختیار اوست، وارد بهشت نمى ‏شوید مگر مؤمن شوید و مؤمن نمى‏ شوید، مگر این‏که یکدیگر را دوست بدارید. آیا مى‏ خواهید شما را به چیزى راهنمایى کنم که با انجام آن، یکدیگر را دوست بدارید؟ سلام کردن بین یکدیگر را رواج دهید».

دین اسلام به سرنوشت دیگران اهمیت می دهد، توجه به نماز جماعت، امر به معروف و نهی از منکر، و توجه به وضع مستمندان در قالب خمس و زکات، و احسان به دیگران، در راستای جلب محبت و تالیف قلوب دیگران صورت می گیرد.
گفتیم که کمک کردن به دیگران، یکی از راههای جلب محبت است که در دین اسلام بر آن خیلی تاکید شده است، امام صادق (علیه السلام) در این مورد می فرماید: «سه چیز است که محبت آورد: قـرض دادن و فـروتنـى و بخشـش»

صله رحم، عامل کلیدی جلب محبت
مولا امیرالمومنِین علی (علیه السلام) در باره صله رحم بیان می کند: «صله رحم، محبّت آور است و دشمنى را از بین مى ‏برد»
اگر این مولفه را در جامعه خوب پیاده کنیم؛ شاید خیلی از پدر مادرهایی که اکنون در سرای سالمندانند؛ در محیط گرم خانواده بودند. کسی که تا وقتی پدرش داشت و پول بهش می داد، او هم تحویلش می گرفت، حالا که پیر شده و توان کار کردن و پول در آوردن ندارد، او را به خانه سالمندان می فرستد؛ معلوم می شود تحویل گرفتن و محبت او از ابتدا به پدرش به خاطر دنیا و پول بوده است.
خداوند عاقبت ما را به خیر، رهنمون شود.

والدین ما اولین کسانی هستند که بر ما حق دارند، اگر جایی خواندیم کمک به خلق، فلان ارزش دارد،یادمان باشد والدین و فامیل انسان، جزء اولین ها هستند.
بنابر این اگر پیامبر اسلام می گوید: بهترین مؤمنان کسى است که با مؤمنان اُنس بگیرد و کسى که انس نگیرد و انس نپذیرد، خیرى در او نیست ؛ اولین مومنان، خانواده و سپس فامیل و خویشاوندان انسان می باشند.

سخن آخر
توجه به امورات مردم و رعایت انصاف و جوانمردی با آنان، باعث جلب محبت می شود. دین اسلام بر تالیف قلوب و جلب محبت دیگران تاکید بسیار داشته، و این موضوع پیوند بهتر و صمیمی تر اجتماع را در پی دارد. صله رحم یکی از کلیدیترین مولفه های تالیف قلوب و جلب محبت است که از خانواده شروع شده و سپس به خویشاوندان، و در رتبه بعد به دیگران می رسد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا